Avlunun altından çıktı… Topkapı Sarayı'nda yeni keşif!

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Nisan 07, 2021 15:07

Topkapı Sarayı'nda yapılan yeraltı araştırmalarında önemli bir arkeolojik bulguya ulaşıldı. Roma dönemine ait 3 bölümden oluşan galeriyi ilk defa CNN TÜRK ekibinden kameraman Ahmet Akpolat ve Mehmet Bulut görüntüledi. CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ’ın özel haberi...

Haberin Devamı

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Topkapı Sarayı’nda bir süredir titizlikle yürüttüğü yeraltı araştırmalarında önemli bir bulguya rastladı. Saray’ın I. avlusunda Roma dönemine ait olduğu düşünülen bir galeri tespit edildi. Üç bölümden oluşan galerinin, yağmur sularını biriktirmek için toprak altına yapılan sarnıç olduğu tahmin ediliyor.

Avlunun altından çıktı… Topkapı Sarayında yeni keşif

Bin yıl boyunca Doğu Roma’ya başkentlik yapan İstanbul’un akropolü Topkapı Sarayı ve çevresi, yeraltı buluntu ve kalıntılarıyla da paha biçilmez bir kültür mirası.

Avlunun altından çıktı… Topkapı Sarayında yeni keşif

Haberin Devamı

Tarihî kaynaklara göre Topkapı Sarayı ve çevresi, Roma dönemine ait manastır, kilise, sarnıç ve benzeri birçok esere ev sahipliği yapıyor. Milli Saraylar İdaresi, bilim ve koruma kurulu kararları çerçevesinde Topkapı Sarayı’nın alt bahçelerinde yürüttüğü yeraltı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait olduğu düşünülen arkeolojik bir kalıntıya ulaştı.

Avlunun altından çıktı… Topkapı Sarayında yeni keşif

Saray’ın ziyaret alanını genişletme projesi kapsamında rastlanılan kalıntının, su deposu olarak kullanılan sarnıç olduğu düşünülüyor. Söz konusu arkeolojik kalıntıya ilişkin inceleme ve araştırma çalışmaları devam ediyor.

Avlunun altından çıktı… Topkapı Sarayında yeni keşif

Topkapı Sarayı'ndaki yeni keşfi Kameraman Ahmet Akpolat ve Mehmet Bulut görüntüledi

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!