Arda kurudu, Meriç ve Tunca can çekişiyor

Güncelleme Tarihi:

Arda kurudu, Meriç ve Tunca can çekişiyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 15, 2008 11:28

EDİRNE’de etkili olan sıcak, kuraklığı da beraberinde getirdi. Son üç hafta içinde yağış alamayan kentteki Arda, Meriç ve Tunca nehirleri can çekişmeye başladı. Bulgaristan’dan doğan ve sadece 300 metrelik kısmı Türkiye’den geçen Arda nehri tamamen kurudu. Arda nehrinden beslenen Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi ise her geçen gün hızla düşmeye başladı.

Haberin Devamı

Geçen yıl yatağından taşarak bir çok ev ve işyerini sular altında bırakan Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi düşerken, Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açmaması ve bölgenin yağış alamaması nedeniyle, Meriç nehriyle birleşen Arda nehri tamamen kurudu. Arda nehrinde su bulunmaması nedeniyle Meriç ve Tunca nehirleri can çekişmeye başladı.

DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü’nün verilerine göre Arda Nehri’nin debi oranı 0 metreküp/saniye, Meriç nehri 59 metreküp/saniye, Tunca nehri ise 8.6 metreküp/saniye olarak ölçüldü.

Meriç Nehri’nde yaşanan debi düşüşü nehir üzerinde büyük kum adacıklarının oluşmasına neden oldu. Nehrin karşısına yürüyerek geçilirken, balıkçılar ise kum adacıkları nedeniyle nehre sandalları ile açılamıyor.

BARAJLARDAKİ SU AZALDI

DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü’nün kontrolünde bulunan Edirne’deki Süloğlu, Altınyazı, Kadıköy, Yeni Karpuzlu ve Sultanköy ile Kırklareli’ndeki Kayalıköy, Kırklareli ve Tekirdağ’daki Karaidemir barajlarının doluluk oranı da geçen yıllara göre azalmaya başladı. 584.60 milyon metreküp depolama hacmi bulunan bu 8 barajda geçen yıl 309.14 milyon metreküp su bulunurken, bu yıl aynı dönemde 260.25 milyon metreküp olarak ölçüldü. Şu an yüzde 44.52 doluluk oranına sahip bu barajlardan Trakya genelinin içme suyu karşılanıyor, bölgedeki tarım arazileri sulanıyor.

Haberin Devamı

Trakya genelinde şu an su sıkıntısı olmadığını belirten DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Barajlarımızda yeterli miktarda suyumuz bulunuyor. Meriç ve Tunca nehirlerinde bir düşüş söz konusu. Bunun da nedeni bölgenin yağış alamaması ve Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açmaması. Şu an için bir su sıkıntımız yok, ancak önümüzdeki aylarda yağış yeterli olmaz ve Meriç Nehri’nin debisi 230 metreküp saniyeye kadar düşerse su sıkıntısı yaşamaya başlarız” dedi.

Meriç Nehri’nde daha önce de kum adacıkları oluştuğunu belirten çevre sakinleri ise, “Ancak bu kadar geniş bir alana yayılmamıştı. Nehrin karşı tarafına yürüyerek geçilebiliyor” dedi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz da, “Buğday’da verimli bir dönem geçirdik. Dönüm başından en düşük 500 kilo buğday elde ettik. Su yönünden bir sıkıntı yok. Ancak önümüzdeki günlerde yağış olmaz ve nehirlerde su sıkıntısı yaşanırsa çiftçileri zor günler bekliyor” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!