Apophis’e traktör uydu

Güncelleme Tarihi:

Apophis’e traktör uydu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 01, 2012 00:00

Rusya, 2036 yılında Dünya’ya çarpma riski bulunan Apophis isimli göktaşına 2020’de “traktör uydu” göndererek yörüngesini değiştirmeye çalışacak.

Haberin Devamı

Rus bilim adamları, 2004’te keşfedilen, iki buçuk futbol sahası büyüklüğündeki Apophis isimli göktaşının Dünya’ya 2036’da çarpma olasılığını ortadan kaldırmak için iddialı bir proje başlattıklarını açıkladı. Moskova’da düzenlenen uzay ve havacılık fuarında konuşan Rusya Merkez Makine Araştırma Enstitüsü yetkilileri, Apophis isimli göktaşına 2020’de “traktör uydu” göndermeyi planladıklarını açıkladı. Amaç, yapay yerçekimi yaratıp göktaşının rotasını değiştirmek.

Çarpışma önlenecek

Çekici görevi göreceği için “traktör” adı verilen, çizimleri hazırlanan uydu, 2020’de fırlatılacak. Rusya Merkez Makine Araştırma Enstitüsü’nden bir yetkili, “Dünyamızı tehdit eden benzer göktaşlarını parçalayarak imha etmek çok daha imkânsız bir uğraş. Uydu ise yaydığı manyetik dalgalarla yörüngesine yerleştiği göktaşının yönünü yavaş yavaş değiştirecek. Birkaç metrelik rota değişikliği göktaşının dünyamıza doğru aldığı yolda yüzbinlerce kilometrelik sapmaya neden olacak” dedi.

Haberin Devamı

Neden bu göktaşı

Bu soruya uzmanlar şu yanıtı verdi: “Üç yıl önce Apophis göktaşı yüreğimizi ağzımıza getirmişti. İlk hesaplamalar 2036 yılında Dünya ile çarpışma olasılığının yüksek olduğunu göstermişti. Üç metre yarıçapındaki Apophis, dünyamıza çarpmış olsa 15 hidrojen bombası gücünde etki yaratacak.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!