Annesini boğarak öldüren genç kadının cezası belli oldu

Güncelleme Tarihi:

Annesini boğarak öldüren genç kadının cezası belli oldu
Oluşturulma Tarihi: Kasım 21, 2017 15:53

Sarıyer'de, bir bankada üst düzey yöneticilik yapan 57 yaşındaki annesini boğarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Aslı Sönmezler, "üst soyu kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına mahkum edildi. Sönmezler, mahkemede "Ölmesi gereken bir kadın olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ailem iyi değildi. Cezama razıyım. O kadın beni hasta ediyordu" dedi.

Haberin Devamı

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Sönmezler ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz alan sanık Sönmezler, iyi bir aile olamadıklarını, cezasına razı olduğunu söyledi.

Sanık avukatı Erkin Göçmen, müvekkilinin ceza ehliyeti hususunda üniversitelerde görev yapan adli psikiyatristlerden rapor alınmasını, aksi takdirde beraat kararı verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, daha önce Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınması sebebiyle sanık avukatının talebini reddetti. Davanın biteceği hatırlatılarak son savunması sorulan sanık Aslı Sönmezler, “İnsanın çok fazla zamanı oluyor hapishanede. Düşüncelerimi ve kelimeleri bir araya getirmek uzun sürdü. Benim algılarım çok kuvvetlidir. Rus uçağı düşürülmeden önce ben Ruslarla savaş çıkacağını söylemiştim. Algılarımın açık olmasını söylemem doktorlarca yanlış değerlendirilmiş olabilir. Annemin ölümüyle miras hukuku ayrı şeylerdir. Miras alabilmek için anneme karşı davranışta bulunmuş değilim” dedi.

Haberin Devamı

AĞLAYARAK SAVUNMA: O KADIN BENİ HASTA EDİYORDU

Savunmasının devamında dedesinin (Mustafa Süha Hızal) Türkiye’nin ilk masonlarından biri olduğunu iddia eden Sönmezler, gözyaşları içinde “Cezaevinde insanın düşünmek için çok zamanı oluyor. Öncelikle şizofren olduğum yönündeki düşüncelere katılmadığımı belirtmek istiyorum. Benim algılarım çok kuvvetlidir. Rus uçağı düşürülmeden önce Ruslarla savaş çıkacağını söylemiştim. Ancak benim algılarımın açık olması, önceden bazı olayları tahmin edip bilip söylemem doktorlar tarafından yanlış değerlendirilmiş olabilir. Kesinlikle miras alabilmek için anneme karşı davranışta bulunmuş değilim. Kendi çabalarımla yurtdışında okudum. İyi bir anne değildi. Anne sütüyle dahi beslemedi. Bana hep kötü davrandı. 5 günde bir duş alıyordu. Ölmesi gereken bir kadındı. Mesele kediler meselesi değildir. Zaten sağlıklı karar veren bir kişi de değildi. Ceza almaya razıyım. Belki ben de hastayım ama o kadın beni hasta ediyordu. Eğer bana bir ceza verecekseniz hak ettiğim bir ceza verin. Nefsi müdafaadan başka bir şey değildi. Annem beni sütüyle bile beslemeyi reddetmişti. Anne olmayı baştan reddetmişti. Ben müebbeti hak ettiğimi düşünmüyorum” diye konuştu.

Haberin Devamı

OLUMLU HAL NEDENİYLE CEZASI MÜEBBET HAPSE İNDİRİLDİ

Mahkeme heyeti, sanığın ceza ehliyetine ilişkin en son adli Tıp Kurumu Genel Kurulu'ndan rapor alındığını belirterek yeniden rapor aldırılması yönündeki talebi reddetti. Heyet oybirliğiyle verdiği kararda, sanık Aslı Sönmezler'i üst soy olan annesine karşı kasten öldürme suçunu işlediği sabit olduğunu belirterek önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın duruşmalardaki olumlu hal ve tavırlarını ve verilecek cezanın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alan heyet, cezayı müebbet hapis cezasına indirerek sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

İDDİANAMEDE CEZA İSTENMEMİŞTİ

Haberin Devamı

26 Aralık 2015 tarihinde sanık Aslı Sönmezler annesini boğarak öldürdükten sonra 155'i arayarak polise teslim olmuştu. Olay yerine giden jandarma, Aslı Sönmezler'i kendilerini beklerken, annesi Belgin Hızal'ı da mutfakta yüzüstü yerde yatar vaziyette bulmuştu. Adli Tıp Kurumu'nca annenin boğma sonucu öldürüldüğü belirlenmişti. Tanık olarak dinlenen Belgin Hızal'ın teyzesi Cavide Y., Aslı Sönmezler'in ABD'de üniversite bitirdiğini, kendisinin akıl hastası olduğunu ve hastanede tedavi gördüğünü belirtmişti. Belgin Hızal'ın ablası tanık Elvide Hızal de kız kardeşiyle Aslı'nın arasında çoğu zaman tartışmalar yaşandığını, tartışmaların nedenin kızının ruhsal rahatsızlığından kaynaklandığını ifade etmişti. Elvide Hızal, sanığın kendisine verilen ilaçları kullanmadığını da anlatmıştı. Cinayetten sonra İstanbul Adli Tıp Şube Müdürlüğü'ne sevk edilen sanığın "Bipolar affektif bozukluk (duygudurum bozukluğu)" rahatsızlığı bulunduğu belirtilmişti. Aynı şekilde sanığın avukatı da 5 profesörün imzaladığı 10 Şubat 2016 tarihli, müvekkilinin cezai ehliyeti olmadığına dair raporu savcılığa sunmuştu. Psikiyatrist Prof.Dr. M.Özkan Pektaş'ın hazırladığı raporda sanığın "kronik psikotik bozukluk" denen hastalık bulunduğu belirtilmişti. İddianamede sanığın akıl hastalığının etkisiyle öz annesini boğarak öldürdüğünü  ifade edilerek ceza verilmeyip tedavi altına alınması talep ediliyordu. Yargılama sırasında, sanık Aslı Sönmezler'in Adli Tıp Kurumu'nca yapılan değerlendirmeye göre olay sırasında ceza ehliyetinin tam olduğu belirtilmişti. 

Haberin Devamı
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!