Altın Portakal Film Festivali ertelendi

Güncelleme Tarihi:

Altın Portakal Film Festivali ertelendi
Oluşturulma Tarihi: Eylül 05, 2015 08:23

Bu yıl Ekim ayında 52'nci kez düzenlenmesi planlanan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ile 16'ncı Uluslararası Antalya Piyano Festivali, ülkenin seçim atmosferine girmesi ve Kasım ayında G20 Liderler Zirvesi'nin Antalya'da yapılacak olması gerekçeleriyle ertelendi.

Haberin Devamı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 26 Eylül- 18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 16’ncı Uluslararası Piyano Festivali ile 18- 24 Ekim tarihlerinde yapılacak 52’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali ertelendi. Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Piyano Festivali’nin 17 Kasım’da başlayıp 29 Kasım’da sona ereceği ve hemen ardından 29 Kasım - 6 Aralık tarihleri arasında da Film Festivali’nin gerçekleştirileceği ilan edildi.

ERTELEMENİN NEDİNİ SEÇİM VE G-20

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Antalya Film Festivali Başkanı Menderes Türel imzalı açıklamada, ertelemenin nedenleri olarak 1 Kasım’da yapılacak seçimler ve ardından Antalya’da 15-16 Kasım tarihlerinde, devlet başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilecek G-20 Liderler Zirvesi gösterildi. Bu nedenle Antalya’nın en önemli iki sanatsal organizasyonunun tarihlerinde değişiklik yapılmasını kaçınılmaz olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"G-20 zirvesi dünyanın en önemli siyasi organizasyonudur. Bugün itibarıyla çok yoğun çalışmalarla bu zirveden hem ülkemiz ve hem de kentimizin yüz akıyla çıkması için tüm gücümüzle çalışmaktayız. G-20 organizasyonu ve seçim trafiği içerisinde fevkalade önemsediğimiz iki önemli sanatsal etkinliğimizin gündemdeki yerini daha da güçlendirmek adına bu tarih değişikliğini gerekli görüyoruz. Tabii bu yoğunluğumuz Piyano Festivali için çalışmamızı engellemiyor ve bir yandan da 16’ncı Piyano Festivalimizi Antalya’mıza yakışır şekilde gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz."

ZİRVENİN ARDINDAN BAŞLAYACAK

Zirvenin sona ermesinin hemen ardından 17 Kasım’da Piyano Festivali’nin başlayacağının altı çizilen açıklamada festivalin 29 Kasım’da sona ermesiyle birlikte 52’nci Altın Portakal Film Festivali’nin başlayacağı belirtildi.

ALTIN PORTAKAL VE YENİLİKLER


Film Festivali’nin 6 Aralık günü düzenlenecek törenle sona ereceği belirtilirken Altın Portakal’ın bu yıl Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceği belirtildi. Bu yıl festivalin Uluslararası Uzun Metraj Yarışma bölümünde dünya sinemasının en seçkin örnekleri ile Türkiye’den filmlerin de büyük ödül için yarışacağının vurgulandığını açıklamada, "Dünyanın en önemli festivallerinin ana yarışmasında, dünya ustaları ile ’En İyi Film Ödülü’ için yarışan sinemacılarımızın filmleri, Antalya’da da uluslararası jürinin karşısına çıkacak" denildi.

Bununla birlikte Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde bu yıl yapılan bir yenilikle uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerin bir arada yarışacağının belirtildiği açıklamada böylelikle ulusal yarışmanın Türk sinemasının farklı renklerini gözler önüne serecek bir bölüme dönüşeceği kaydedildi.

BELGESELE MADDİ DESTEK

Açıklamada, festival bünyesinde geçen yıl ilki gerçekleştirilen, Türkiye’deki film üretimine ve yapım aşamasındaki projelere destek vermek ve yerli sinemacıları uluslararası sektörle buluşturma amacı taşıyan Film Forum’un daha güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğinin vurgulandı. Film Forum’a bu yıl getirilen yeniliklerden biri ise "Senaryo aşamasındaki projelere destek verilen Pitching Platform bölümünün kurmaca ve belgesel olmak üzere iki bölüme ayrılarak çeşitlenmesi, Türkiye’deki belgesel projelere de destek verecek olması bu yıl Antalya Film Forum’un yenilikleri arasında yer alıyor" şeklinde dile getirildi.

KISA FİLMLER GÖRÜNÜR HALE GELECEK


Kısa filmlerin ise bu yıl 52’incisi düzenlenecek festivalde daha görünür hale geleceğinin belirtildiği açıklamada, "Festivalde kısa filmlerin, daha görünür hale gelmeleri, daha geniş çapta seyirciye ulaşmaları için uzun metrajlı ana yarışma filmlerinden önce gösterilecek ve festival merkezi Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirci karşısına çıkacak" denildi.

Ayrıca geçen yıllarda Kısa Metrajlı Film Yarışması’nda kurmaca, belgesel, animasyon, deneysel gibi farklı prensiplerde üretilen filmlerin bir arada yarıştırıldığı, aynı jüri tarafından değerlendirildiği belirtilerek, bu yıldan itibaren yarışmadaki toplam para ödülünün tüm filmler arasında eşit bölüştürüleceği ve daha geniş bir izleyici kitlesi ve sektör profesyonellerine sunulacak özel bir seçkiye dönüştürüleceği kaydedildi.

BAŞVURULAR 11 EYLÜL

Açıklamada, 52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali’ne yarışma için başvuruların 11 Eylül 2015 tarihinden itibaren festivalin www.antalyaff.com adresi üzerinden kabul etmeye başlanacağı dile getirildi.

BAKMADAN GEÇME!