Alkışlanacak özür

Güncelleme Tarihi:

Alkışlanacak özür
Oluşturulma Tarihi: Kasım 07, 1998 00:00

Haberin Devamı

10 yıl önce zorla soyadı değiştirme, Belene kampı ve ardından patlayan soydaş göçü nedeniyle savaşın eşiğine geldiğimiz Bulgaristan, alkışlanacak bir tavırla özür diledi. Bursa'da soydaşlara seslenen Bulgaristan Başbakanı Kostov, Jivkov dönemini ‘‘Milli suçlu’’ ilan etti ve ‘‘Bulgaristan'ı vatandaşlarına düşman ülkeden, anne şevkatine dönüştürmeye çalışıyoruz’’ dedi.

Bulgaristan'la Türkiye'yi bundan 10 yıl önce neredeyse savaşın eşiğine getiren, zorla soyadı değiştirimiyle başlayıp, ‘‘Belene kampı’’ işkenceleriyle süren ve ‘‘soydaş göçü’’ne yol açan sorun, dün, ‘‘alkışlanacak, tarihi bir özür’’le noktalandı. Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov, dün Başbakan Mesut Yılmaz'la birlikte gittiği Bursa'da ülkesinden Türkiye'ye göç ettirilen soydaşlara seslenirken, Jivkov yönetimini 'millli suçlu' ilan etti. Ülkesindeki Türkleri de yönetime ortak etmek için çaba sarfettiklerini belirten Kostov, ‘‘10 yıldır çekilen acıları çok iyi biliyorum. Size temin ederim ki, o gün olanlar bir daha tekrar etmeyecek. Sizi evlerinizden ocaklarınızda ayıranlar bir daha tekrar yönetime gelemeyecek. Bulgaristan'ı vatandaşlarına düşman ülkeden, anne şevkatine dönüştürmeye çalışıyoruz. Onlar Bulgar halkına da işkence çektirdiler’’ dedi. Konuk Başbakan'ın bu sözü Atatürk Spor Salonu'nu dolduran 4 bin soydaş tarafından ayakta ve çılgınca alkışlandı.

MUHTEŞEM TABLO

Salonda bulunanlara ilk seslenen Yılmaz, ‘‘10 yıl önce böyle bir tabloyla karşılaşabileceğinizi tahmin ediyor muydunuz?’’ sorusunu yöneltti. ‘‘Hayır’’ yanıtını alan Yılmaz, iki ülkede hükümetlerin değişmesiyle ilişkilerin boyut kazandığını belirterek şunları söyledi: ‘‘16 ay içinde Türkiye ile dost Bulgaristan arasındaki ilişkilerin kaderi değişti. Her 2 ülke arasında 50 yıldır süren sınır ihtilafı Ankara'da imzalanan anlaşmayla tarihe karıştı’’ Yılmaz, Kostov'un 18 ay önce, kendisinin de 16 ay önce başbakan olduğunu, ancak Bulgar Başbakan'la dostluğunun bu dönemden önce başladığını anlattı. Kostov da, Bulgaristan'da 9 yıldır bir reformu gerçekleştirmek için çalıştıklarını kaydetti. Bulgaristan Türklerini yönetime ortak etmek istediklerini anlatan Kostov, soydaşlardan, Bulgaristan'daki devlet kurumlarına, Parlamentoya, Cumhurbaşkanına güvenmelerini istedi.

NOBEL'LİK DOSTLUK

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Turhan Gençoğlu da, iki ülke başbakanının, dünya milletlerinin hasretini çektiği sevgi ve saygıya dayalı komşulararası gerçek bir dostluğun en güzel ve en mükemmel örneğini verdiklerini söyledi. Gençoğlu, ‘‘Büyük bir sevgi ve saygı yumağı oluşturan her iki başbakan için gönlümden geçen Nobel Ödülü'ne layık olduklarıdır’’ dedi. Gençoğlu, daha sonra plaket verdi.

Soydaşlar iki ülkede de oturabilecek

Başbakan Mesut Yılmaz, Bursa'daki soydaşlar için fahri konsolosluk açılacağını söyledi. Artık Bulgaristan Türklerinin iki ülke arasında kavga konusu olmayacağını söyleyen Yılmaz, şöyle konuştu: ‘‘Aramızda dostluk, kardeşlik köprüsü olacak. Bundan sonra artık anası burda, çocuğu Bulgaristan'da olmayacak. Soydaşlar ister burda, isterse orada oturacaklar. Parçalanmış aile kalmayacak. Bütün bu sorunları çözmek, size geçmiş ızdırapları unutturmak, iyi bir gelecek hazırlamak, hem benim, hem Kostov'un ortak görevimiz olacak. Kostov buraya, benim gibi yanınızda, arkanızda olduğunu söylemeye geldi. Bundan sonra bize, Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türk Hükümeti'ne, Bulgaristan Türklerine düşen bir görev var. Jivkov yönetimine ne kadar kötü bir düşman olduğumuzu gösterdiysek, dostluk eli uzatan Kostov Hükümeti'ne de ne kadar iyi bir dost olduğumuzu göstermek zorundayız.’’

Yılmaz: Hep Jivkov zulmü ile uğraştım

Yılmaz, siyasi yaşamında Bulgaristan Türklerinin özel bir yeri olduğunu kaydederek, Bulgaristan'da Jivkov zulmü yaşandığı dönemde Devlet Bakanı, 325 bin soydaşın Türkiye'ye zorunlu göçü sırasında da Dışişleri Bakanı olduğunu hatırlattı. O dönemde Türkiye'nin de kendi sorunlarıyla boğuşan bir ülke olduğunu, ancak yine de kendi kardeşlerine kucak açtığını, ekmeğini paylaştığını, 10 binlerce konut yaptırdığını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: ‘‘Bütün bunları gerçekleştirmek için bugüne kadarki Türk hükümetleri ellerinden geleni yaptılar. Ancak sizin sıkıntılarınızın giderilmesi için işbirliği yapabileceğimiz bir Bulgar hükümeti lazımdı. Bu ülkede 2.5 yıl önce Cumhurbaşkanının, 1,5 yıl önce de Kostov'un başa gelmesiyle işbirliği süreci başladı. Kostov Hükümeti konuya insancıl yaklaştı. Sizin sorunlarınız için bizimle işbirliği yaptı.’’

Doğum gününü kutladı

Başbakan Mesut Yılmaz'ın 51'inci doğum gününü ilk kutlayan, dün sabah birlikte Bursa'ya gittiği Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov oldu. Yılmaz sabah, Kostov'un kaldığı Çırağan Sarayı'na gitti. Kostov, saray bahçesinde, Almanya'da üniversiteyi birlikte okuduğu okul arkadaşı Yılmaz'ın doğum gününü, iki yanağından öperek kutladı. Yılmaz ve Kostov, Bursa'da da Çelik Palas Oteli'nde onurlarına verilen öğle yemeğine katıldılar. Yılmaz, doğum günü dolayısıyla otel yönetimince hazırlanan kalp şeklindeki pembe renkli pastasının üzerindeki tek mumu söndürerek kesti. Yılmaz, ilk dilimi konuk Başbakan'a ikram etti. Yılmaz ve Kostov, daha sonra kendilerine ikram edilen şampanyayı içerek, doğum günü pastasından yedi.

Kostov'dan soydaşlara:

Sizi ocaklarınızdan ayıranlar bir daha yönetime gelmeyecek

Başbakan Mesut Yılmaz ve Bulgaristan Başbakanı İvan Kostov, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Atatürk Spor Salonu'nda düzenlediği etkinliğe katıldı. İki Başbakan salonu dolduran 4 bin kişiye seslendiler. Konuk Başbakan, tribünleri selamlarken, zafer işareti yaptı. Bu sırada, Bal-Göç yöneticilerinin, bugünün Başbakan Mesut Yılmaz'ın 51. doğum günü olduğunu söylemeleri üzerine, salonu dolduran soydaşlar Yılmaz'ı alkışlayarak, doğum gününü kutladılar.Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!