ABD yarım saat içinde istediği yeri vurabilecek

Güncelleme Tarihi:

ABD yarım saat içinde istediği yeri vurabilecek
Oluşturulma Tarihi: Kasım 19, 2011 17:51

ABD ordusu sesten beş kat daha hızlı hareket eden ve dünyanın herhangi bir yerini 30 dakika içinde vurma potansiyeline sahip bir silah geliştirdiğini açıkladı.

Haberin Devamı

Gelişmiş Hipersonik Silah (AHW) adı verilen silah, dün yapılan testlerden başarıyla çıktı.

 

Yerel saatle 11.30’ta Hawaii’den ateşlenen füze, Pasifik üzerinde güneybatıya doğru ilerledi.

 

Atmosferin dış katmanlarında hareket eden füze 2 bin 500 mil uzaktaki Marshall Adaları’nda bulunan Kwajalein etolünü vurmayı başardı.

 

ABD Hava Kuvvetleri geçtiğimiz günlerde de sekiz adet 15 tonluk Ağır Mühimmat Delici adı verilen bombanın teslimatının yapıldığını duyurmuştu. Bu bombaların 20 metre kalınlığındaki betonu delebildiği belirtilmişti.

 

Haberin Devamı

ABD yarım saat içinde istediği yeri vurabilecek

AHW'lerin bu Falcon uçakları gibi göründüğü tahmin ediliyor.

 

ARTIK BAŞKA ÜLKELERE FÜZE YERLEŞTİRİLMEYECEK

AHW’lerin testleri geçmesi, ABD’nin artık başka ülkelere füze konuşlandırmasına ihtiyaç duymayacağı anlamına geliyor.

 

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada füzelerin ne kadar hıza ulaştığı resmen açıklanmadı. Pentagon sözcüsü Yarbay Melinda Morgan, testlerin amacının “aerodinamik, yön bulma, rehberlik ve kontrol ve termal koruma teknolojileri” konusunda bilgi toplamak olduğunu söyledi.

 

ABD ordusu AHW projesini “Anında Küresel Vuruş” programı kapsamında geliştirdi. Bu proje kapsamında ABD ordusunun bir saat içinde dünyanın herhangi bir yerine geleneksel silahları ulaştırabilmesi hedefleniyor.

 

TESTLERE 69 MİLYON DOLAR HARCANDI

Pentagon, 11 Ağustos’ta da bir başka hipersonik hava aracı olan HTV-2’yi test etmiş ancak başarısız olmuştu. Kongre Araştırma Birimi’nin bir raporunda AHW’nin menzilinin HTV-2’den daha kısa olduğu belirtildi ancak detay verilmedi.

 

Haberin Devamı

Rapora göre, Savunma Bakanlığı Küresel Vuruş programına bu yıl 239.9 milyon dolar yatırdı. Bu miktarın 69 milyonu dünkü testler için harcandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!