GeriGündem ABD ve Güney Kore'den tatbikat kararı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD ve Güney Kore'den tatbikat kararı

ABD ve Güney Kore'den tatbikat kararı
refid:16362680 ilişkili resim dosyası

Sarı Deniz'de dün Kuzey ve Güney Kore arasında yaşanan çatışmanın ardından, ABD Başkanı Barack Obama ve Seul hükümeti ortak bir askeri tatbikat düzenlenmesi konusunda Salı gecesi anlaşmaya vardı. Güney Kore'ye ait Yeonpyeong adasında iki sivilin cesedi bulundu. Böylece, Kuzey Kore bombardımanı sonucunda ölenlerin sayısı 4'e yükseldi.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

 

Tatbikat kapsamında ABD, başka savaş gemilerinin eşlik edeceği George Washington uçak gemisini Güney Kore’ye gönderecek. ABD bu hamleyle, Kuzey Kore’nin bir başka provokatör girişimini önlemeyi amaçlıyor. Ayrıca, Pyongyang ile mevcut ilişkisi sürdürdüğünü takdirde, Çin’e bölgesinde ABD’nin varlığını daha fazla hissedeceği mesajını verecek.

Ortak tatbikat kararı, Beyaz Saray’da düzenlenen acil durum toplantısının ardından Obama’nın Güney Kore devlet Başkanı Lee Myung-bak’ı aramasıyla alındı. Uçak gemisinin Güney Kore’ye gönderilmesi ise Güney Kore ordusunun “kriz” durumuna geçmesiyle beraber geldi. Lee, Kuzey’in saldırılarının devam etmesi halinde karşı saldırı emri verebileceğini belirtti.

Diğer yandan, ABD’li bir yetkili, yaptıkları değerlendirmeler sonucu Salı günü Kuzey ve Güney Kore’nin karşılıklı olarak 175 kez top ateşi açtıklarını düşündüklerini belirtti. Ancak uydu görüntüleriyle bölgeyi inceleyen ABD’li uzmanlar, bölgede bir savaş hazırlığına dair hareketlilik bulunmadığını ifade etti.

Reuters haber ajansı, USS George Washington nükleer uçak gemisinin bugün Tokyo’daki donanma limanını terk ettiğini ve gelecek Pazar gününden itibaren dört gün sürmesi beklenen tatbikat için Güney Kore’ye hareket ettiğini açıkladı. 75 savaş uçağı taşıyan geminin 6 bin kişilik mürettebatı bulunuyor.

Güney Kore, dün yaşanan çatışmada iki askerin öldüğünü açıklamıştı. Bugün iki sivilin cesedine ulaşılmasının ardından toplam ölü sayısı 4'e yükseldi.

 

İŞTE BOMBALAMADAN İLK GÖRÜNTÜLER

 

SARI DENİZ'DE SAVAŞ TAMTAMLARI / WEB TV

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

 

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

False