25 bin yıl önce Altay’dan gitmişler

Güncelleme Tarihi:

25 bin yıl önce Altay’dan gitmişler
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2012 00:00

Amerikalı ve Rus antropologların araştırmasında, Kuzey Amerika kıtasının ilk sakinlerinin genetik beşiğinin Sibirya’nın güneyindeki dağlık Altay Bölgesi olduğu ortaya çıktı.

Haberin Devamı

ABD’deki İnsan Genetiği dergisinde yayımlanan araştırmayı yapanlardan Pennsylvania Üniversitesi Antropoloji Bölümü Doçenti Theodore Schurr, Rusya, Moğolistan, Çin ve Kazakistan’ın kesiştiği Altay Bölgesi’nin onbinlerce yıldır çok sayıda halkın gelip gittiği kilit bir yer olduğunu belirtti. Araştırmaya göre, Amerika kıtasındaki ilk insanların ataları bu halklardan biriydi ve bugün Rusya Federasyonu’nun bir parçası olan Altay’dan 20 bin ila 25 bin yıl önce gelmişlerdi. Asyalılara ait genetik özelliklere sahip bu insanlar, o dönemde sular altında olmayan Bering Boğazı’nı geçmeden önce tüm Sibirya’yı kat ettiler.

Anneden miras genler

Araştırmalarında, Amerikalı Kızılderililer’in ve Güney Altay Bölgesi’nde yaşayan yerli kavimlerin DNA’larında Y kromozumunu (babadan geçen) analiz eden bilimadamları, iki grubun paylaştığı ve bunlara özgü genetik mutasyonu bulmaya çalıştılar. Araştırmanın sonucunda, Amerikalı ve Rus antropologlar, her iki grupta da, anneden miras mitokondriyal genlerde de aynı genetik özellikleri buldular.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!