20 Liraya zekanızı ölçebilirsiniz

Güncelleme Tarihi:

20 Liraya zekanızı ölçebilirsiniz
Oluşturulma Tarihi: Şubat 09, 2010 09:29

Siz de Einstein kadar zeki olabilir fakat bunun farkında olmayabilirsiniz. Eğer zekanızın seviyesini merak ediyorsanız Şubat ayında yapılacak test tam size göre olacak.

Haberin Devamı

nyildiz@hurriyet.com.tr

 

ÇOCUĞUNUZ NE KADAR ZEKİ / FOTO ANALİZ 

Merkezi İngiltere’de olan uluslararası üstün zekalılar ve yetenekliler kuruluşu “Mensa”nın Türkiye ofisi Şubat ayında Türkiye’deki üstün zekalıları bulmak için bir sınav düzenleyecek. 1946 yılında kurulan Mensa, şu anda 46 ülkede

Nilgün Yıldız yazıyor

faaliyette. 100 bin civarında üyesi bulunan Mensa’ya üye olmak da sanıldığı kadar kolay değil. Mutlaka IQ testinden üstün zekalı olarak çıkmanız gerekiyor. Türkiye Ofisi Başkanı Alphan Manas ile bu testin üstün zekalılar için ne yarar sağlayacağını görüştük.

 

Haberin Devamı

Mensa’nın amacının üyeler arasında ilişkiyi geliştirmek, üyeler arasındaki ortak paydaları bulmak ve ortak alanlarda birbirleriyle ilişkiyi sağlamak olduğunu belirten Manas, “Ben Kasım ayında Mensa’ya üye oldum ve aynı ayda Mensa Türkiye’yi kurduk. Şimdi de dernekleşiyoruz” diyor.

 

En önemli amacı üstün zekalı çocuklara ulaşmak

 

Alphan Manas, “Türkiye’de üstün yeteneklilerin tanılanması konusunda bir eksiklik söz konusu. Bu konu sadece devlet yönetiminde yapılmış ve çok az sayıda öğrenciye hitap ediyor. Bugün verilere göre okul öncesi 240 bin civarında okul çağında ise 600 bin civarında üstün yetenekli çocuk var. Biz ne yazık ki bu çocukların on binde birine bile ulaşmış durumda değiliz. Bu kişilere ancak devlet ve birkaç özel okul ulaşabiliyor” diyor.

 

IQ’sü yüksek olana haksızlık oluyor

 

Türkiye’de yapılan test sonucunda üstün zekalı çıkan çocuklara ne olacak?

Mensa Türkiye Ofisi Başkanı

Haberin Devamı

Şu anlamda tanımlama önemli. Zekanın tanımlamasındaki en büyük sorun sosyo-ekonomik yapıdaki farklılık. Bugüne kadar yapılan testler büyük şehirlere yapılmış. Bizim amacımız bir Ar-Ge faaliyeti yapmak. Bunu yapabildiğimiz takdirde Tunceli’deki çocuğa da ulaşmış olacağız. Oradaki çocuk ile İstanbul’daki çocuk arasında IQ olarak fark yok. Biz bu çocuğu küçük yaşta saptayabilirsek bu çocuk ileride değerli bir ekonomik kaynak haline geliyor fakat yönlendirmezsek bu çocuk bir siber terörist bile olabilir. Çünkü yönlendirilmediklerinde zekanın kötüye kullanılması söz konusu olabiliyor. Fırsat eşitliğine baktığımızda yüksek IQ ile düşük IQ’lü çocuğu aynı ortamda eğitiyorsunuz fakat bu yüksek IQ’lu çocuğa haksızlık oluyor. Bizim en büyük hedefimiz kurumlarda, büyük şirketlerde sosyal sorumluluk projeleri altında eğitim burslarını kurslarına üyelerimizi sokabilmek. Bu konuda çok aktif olacağız. Zaten şirketler de bursları başarılı öğrencilere vermek isteyeceklerdir.

 

Haberin Devamı

Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalışma yapılacak mı?
Bizim amacımız Milli Eğitim Bakanlığı ile bir işbirliği içinde olmak. Bunu bir standarda oturtmak istiyoruz. Önce tanımlama yapılacak. Türkiye’de bir bilinç oluşturuyoruz. Bugüne kadar böyle bir bilinç oluşmamıştı. Bugüne kadar Mensa testlerine bir anda 3500 başvuru yapılmamıştı. Fakat şimdi oluyor. Bakanlıkla görüşmelerimiz sürüyor.

 

Teste girmek için ne yapmak gerekiyor?

Teste başvurmak için mensanın internet sitesine giriyorsunuz. 20 liraya başvurabiliyorsunuz. Bu ücret sınav yapıldığı zaman alınıyor.

 

Hangi yaş aralığına yapılacak?

Şubat ayında yapılacak test 6 yaş üzerine yapılacak.

Haberin Devamı

Sizce bu teste insanlar neden girecek?

Bu sınava girenlerin hepsi Mensa’ya üye olmak istiyorum diyemez. Türkiye’de girenlerin en az yüzde 10’unun şahsi meraktan girdiğini biliyoruz diğer yüzde 10’unun da çocuklarıyla ilgili aşırı meraktan girdiklerini biliyoruz. Bize çocuğunun üç sayfa özelliklerini yazan kişiler var. Fakat biz eğitmen değiliz ne yapabiliriz? Bu nedenle web sitemizde bu konuyla ilgili bilgi vermeye çalışıyoruz.

 

Okulda başarısız olan bir çocuk da üstün zekalı olabilir mi?

Okulda başarısız olan ya da öğrenme güçlüğü çeken kişiler üstün zekalı değildir demek çok doğru olmaz. Bugün Richard Branson’a (Virgin Atlantic Airways adıyla havayolu şirketi ve Virgin Records’un kurucusu) bakarsanız dünyanın en iyi girişimcilerinden bir tanesi ama disleksi yani öğrenme bozukluğu var.

 

Haberin Devamı

Bazılarına göre bu testin amacı beyin göçü…

Bu kişilerin bugün yurtdışına kaçmasını engelleyecek olan yine ülkenin kendisidir. Gelecek kaygısı azalırsa, iş bulabilirse bu ülkeden zaten göç olmaz. Bir zeka testiyle biz bunu yapabiliyorsak bize helal olsun.

 

Üstün zekalı olmak için test sonucu ne olmalı?

130 ve 130 üzeri üstün zekalı sayılıyorsunuz. Test içeriği açıklanmıyor ama şekilsel test uygulanacak. Bunun nedeni de sosyo-ekonomik eşitliği sağlamak. Şekilsel ve toplu yapılan testler büyük ölçüde zekayı tanımlıyor. Ama çok daha detaylı istiyorsak birebir yapılan WISC-R testi uygulanabilir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!