17 Ağustos’un tek suçlusu tahliye oldu

Güncelleme Tarihi:

17 Ağustos’un tek suçlusu tahliye oldu
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 14, 2011 00:00

Binlerce can alan 1999 depremi sonrası 195 kişinin ölümünden suçlu bulunan müteahhit Veli Göçer, dün tahliye oldu. İnşa ettiği konutların yıkılmasından sorumlu bulunarak 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Göçer, 7.5 yıl cezaevinde kaldı.

Haberin Devamı

17 AĞUSTOS 1999 tarihinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde Yalova’nın Çınarcık İlçesi’nde inşa ettiği konutların yıkılması sonucu 195 kişinin ölümünden sorumlu tutularak 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan müteahhit Veli Göçer, infaz yasası gereği yaklaşık 7.5 yıllık cezasını doldurarak dün sabah Silivri Açık Cezaevi’nden tahliye oldu. Göçer, 6 Eylül 1999 günü saklandığı İstanbul’da yakalanmıştı. Bir süre tutuklu kalan Göçer ve ortağı İsmet Kösebalaban, Konya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan toplam 18 yıl 9’ar ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ortağı cezaevinde öldü

Cezasının onanması üzerine 21 Ekim 2004 tarihinde cezaevine giren Göçer’in ortağı İsmet Kösebalaban ise, çeşitli hastalıkları nedeniyle cezaevinde yaşamını yitirdi. Göçer, dün saat 09.30’da, özel bir otomobille cezaevinden ayrıldı. Göçer’in tahliye olması ile ilgili görüşlerini açıklayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yalova İl Temsilcisi Yalçın Oral, “Söyleyecek söz bulamıyorum. 12 yıl oldu. Binlerce insan öldü. Yüzlerce bina yıkıldı. Sorumluların hepsi dışarıdaydı. İçeride olan Veli Göçer olmuştu. O da dışarı çıktı. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Haberin Devamı

AİHM kararına göre hayatımı çizeceğim

VELİ Göçer, Marmara Depremi’nden sonra yıkılan binalarla ilgili olarak 6 bin 286 kişinin yargılandığını, bu kişiler arasında hapis yatan tek kendisi olduğunu söyledi. “Eğer gerçekten adalet varsa yargılanan binlerce kişi arasında bir tek kişi mi cezalandırılır?” diye soran Göçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bu çelişkiyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) bildirdim. Onlar da beni haklı buldular ve davamı görüşmek üzere sıraya koydular. AİHM’den gelecek sonuca göre hayatıma yön vereceğim. Türkiye’de bu çelişkili kararlar, adalete olan güven duygusunu azaltıyor.”

Bir süre İstanbul’da kalıp dinleneceğini belirten Göçer, Yalova’ya dönmeyi düşünmediğini söyledi.

2 bin 100 dava açıldı

RESMİ rakamlara göre yaklaşık 18 bin kişinin öldüğü 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremleri sonrasında yapım hatalarından çöken binaların müteahhitleri ve teknik sorumlularına 2 bin 100 dava açıldı. Bu davalardan 1800’ü, Rahşan Affı olarak bilinen Cezaların Ertelenmesi ve Şartla Salıverme Yasası ile cezasız sonuçlandı. Geriye kalan 300 davanın 110’unun çoğunda ise sanıklara verilen cezalar ertelendi. Bunun dışında kalanlar davalar ise 16 Şubat 2007 tarihinde 7.5 yıllık zaman aşımı süresi dolduğu için düştü.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!