YKS'de derece alan iki sıra arkadaşı, aynı üniversiteyi hedefliyor 

Güncelleme Tarihi:

YKSde derece alan iki sıra arkadaşı, aynı üniversiteyi hedefliyor
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 01, 2018 15:50

Lisede aynı sırayı paylaşan Mehmet Göktuğ Polat ve Mehmet Can Ocak, YKS'de elde ettikleri başarının mutluluğunu yaşarken bir yandan da aynı üniversiteyi tercih etmeyi hedefliyor. YKS eşit ağırlık Türkiye 2'ncisi olan Mehmet Göktuğ Polat, "Çalışmamı sadece 12’nci sınıfa yığmadım. Hiçbir zaman saatlerce masanın başından ayrılmadığımı da söyleyemem. Başarımda kendi çalışmam, okulda açılan kurslar ve hocalarımızın bizim için gösterdiği çaba etkili oldu" dedi.

Haberin Devamı

Pertevniyal Lisesi'nde aynı sırayı paylaşan öğrenciler Mehmet Göktuğ Polat, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) eşit ağırlık puan türünde 2’nci, Mehmet Can Ocak ise 20’inci oldu.

Özel ders ve etüt almadan okulun sağladığı kurs imkânıyla derece elde eden öğrenciler, eşit ağırlık puan türünde hukuk, ekonomi ve psikoloji bölümlerinden birini tercih ederek, aynı üniversiteye girmeyi hedefliyor.

Eşit ağırlık puan türünde Türkiye 2’ncisi olan Mehmet Göktuğ Polat, 9 ve 10’uncu sınıflarda ekstra bir çalışma yapmadığını ancak 11’inci sınıfta okul derslerinin dışında daha fazla çalışmaya başladığını söyledi.

İlerleyen zamanlarda ise bunu yoğunlaştırdığını ve parçalara bölerek çalışmalarına devam ettiğinin altını çizen Polat, "Çalışmamı sadece 12’nci sınıfa yığmadım. Böylece rahat bir şekilde sonuna kadar gidebilmiş oldum. Hiçbir zaman saatlerce masanın başından ayrılmadığımı da söyleyemem. Başarımda kendi çalışmam, okulda açılan kurslar ve hocalarımızın bizim için gösterdiği çaba etkili oldu" dedi.

Haberin Devamı

‘İKİNCİLİK GİBİ BİR DERECE BEKLEMİYORDUM’
Çevresindekilerin sınavla ilgili kendisinden bir beklentisi olduğunu anlatan Polat, sözlerine şöyle devam etti:
"Bu kadar iyi bir sonuç, 2'ncilik gibi bir derece beklemiyordum. Sınav sonuçlarının açıklandığını arkadaşımdan öğrendim. İyi bir sonuç aldığını söyleyince sevdiğim bir insan olduğu için çok mutlu oldum. Hemen açtım baktım. Arkadaşımla yanlışlarımız yakındı. İlk 100'e gireceğimi düşünüyordum açarken. Açtığımda tek haneli bir sonuç görmek gerçekten ilginç oldu. Birkaç dakika hata mı var diye düşündüm."

Polat, ailesinin de bu konuda bilinçli davranarak, kendisini hiçbir zaman sıkmadığını ve her konuda yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Sınavda 20’inci olan Mehmet Can Ocak da 9’uncu sınıfta pek parlak bir öğrenci olmadığını, 10’uncu sınıfta sınavların yaklaştığının ciddiyetine vararak matematik alanında yoğunlaşmaya başladığını anlattı.

‘OKULUMUZUN SAĞLADIĞI İMKÂNLARLA BUNU BAŞARDIK’
Asıl çalışmasına geçen yıl haziranda başladığını belirten Ocak, sınava hazırlanma süreciyle ilgili şunları söyledi:
"Bu süreçte bazı zamanlarda gerçekten çok çalıştım. Kütüphanede 9-10 saat kaldığım zamanlar oldu. Bazen de kitap açmadığım günler, haftalar oldu. Her zaman başaramasam da mümkün olduğunca düzenli çalışmaya özen gösterdim. Kendimi çok yormamaya, bunaltmamaya çalıştım. Bunun için de çeşitli kulüp aktivitelerinde yer aldım. Zorlandığım zamanlarda kendimi bu şekilde rahatlatarak tekrar motivasyon sağlamaya çalıştım. Bu süreçte iki tabuyu yıkabileceğimizi gösterdik. Elimizden geleni yaptık ama yeri geldiği zaman durmayı, biraz dinlenmeyi bildik. Bununla beraber de dışarıdan destek almadan, özel ders görmeden dershaneye gitmeden okulumuzun sağladığı imkânlarla bunu başardık. Bununla ayrıca gurur duyuyorum."

Haberin Devamı

Sınav sonuçları açıklandığında uyuduğunu ve sabah 05.00'te sınavla ilgili gördüğü bir rüya sonucu uyandığını anlatan Ocak, "Uyandıktan sonra arkadaşlarımdan gelen mesajları gördüm. Sonra sonucumu kontrol ettim. 20’nci olduğumu gördüm. İlk önce bir şok geçirdim, hala etkisi devam ediyor. Bir rahatlama oldu ama o mutluluğu henüz tadamıyordum. Bunu ailemle paylaştıktan sonra başarımın farkına varmaya başladım. Daha yeni şoktan çıkıyorum, o mutluluğun tadını çıkartıyorum. Bazen böyle kendimi gülümserken, sınav sonucumu ve umutla geleceği düşünürken buluyorum" dedi.

Ocak, eşit ağırlıkçı olduğu için hukuk, ekonomi ve psikoloji alanlarına ilgili olduğunu ve bunların arasından bir seçim yapacağını sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

‘ÖĞRENCİLER KURSLARDA ÖNCEKİ YILLARIN TEKRARINI YAPIYOR’
Pertevniyal Lisesi Müdürü Zekeriya Arslantürk ise öğrencilerin derece almasından duyduğu memnuniyeti belirterek, okulda ilk 1.000’e giren 20 civarında öğrenci olduğunu söyledi.

Başarıdan önce öğrencilerin severek geleceği, güzel ilişkiler kuracağı ve çeşitli aktivitelere katılacağı bir ortam sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Arslantürk, şöyle konuştu:
"Öğrenci lise 1’den itibaren dört yıl boyunca derslerini düzgün çalıştığı takdirde istediği yeri zaten kazanacaktır. Okulda yaptığımız kurslarda, öğrenciler önceki yıllarda yapmış olduğu derslerin bir nevi tekrarlarını yapmış oluyorlar. Denemeler yaparak hangi derslerde hangi konularda eksikleri varsa onları tamamlıyoruz. Kursun ötesinde rehberlik de önemli. Bizim okulumuzun iki tane rehberlik öğretmeni var, hakikaten kendi alanlarında güçlü hocalar. Rehberlik boyutunda da oldukça faydalı olduklarına inanıyorum."

Haberin Devamı

Okula yüzde 1'lik dilime giren öğrencileri alarak diğer liselere lokomotif olduklarını belirten Arslantürk, sağladıkları kurs imkânı ve sosyal aktivitelerle öğrencilerin kendilerine olan öz güvenlerini arttırmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Arslantürk, bunların üniversite sınavındaki başarıya katkı sağladığını söyledi.

BAKMADAN GEÇME!