Yeni kutup kâşifleri belli oldu... Çınar lifleriyle denizi temizleyecek

Güncelleme Tarihi:

Yeni kutup kâşifleri belli oldu... Çınar lifleriyle denizi temizleyecek
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 09, 2023 13:13

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen proje yarışmalarını kazanarak Güney ve Kuzey Kutbu seferlerine gitmeye hak kazanan öğrenciler belirlendi. Lise öğrencileri gelecek aylarda Antartika ve Arktik’e giderek kutuplarda projeleri üzerinde çalışacak. Kuzey Kutbu’na gidecek olan 9’uncu sınıf öğrencisi Hulusi Diler, denizlerdeki petrol kirliliğini çınar ağacının lifleriyle temizleyecek.

Haberin Devamı

İstanbul’da 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen TEKNOFEST’in kazananları belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK Bilim İnsanı Desteleme ve Yetiştirme Daire Başkanlığının düzenlediği ‘Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması’ ile ‘Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nda birincilik ödülü alan öğrenciler, Prof. Dr. Burcu Özsoy başkanlığındaki TUBİTAK Kutup Araştırmaları Enstitüsü ekibiyle birlikte Antartika ve Arktik seferine katılacak. Geçtiğimiz yıl lise öğrencileri ilk kez Güney Kutbu’ndaki Antartika seferine katılmışlardı. Bu yıl Antartika seferinin yanı sıra ilk kez Kuzey Kutbu seferi de yapılacak. ‘Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması’nda birincilik elde eden Hulusi Diler, çalışmasını Kuzey Kutbu’nda deneyimleyecek ilk öğrenci oldu. Afyonkarahisar Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi 9’uncu sınıf öğrencisi Diler, kendisini kutuplara götüren ‘Platanus Orientalis L. Adsorbanı ile Ham Petrol Döküntülerinin Sulardan Geri Kazanımı’ isimli projesini şöyle anlattı:

Yeni kutup kâşifleri belli oldu... Çınar lifleriyle denizi temizleyecek
TEMİZLEME ORANI 5 KAT ARTTI
“Bu projeyle çevre kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olan sulardaki petrol kirliliğini biyolojik maddeyle temizlemeyi amaçladım. Bunun için ülkemizde bolca bulunan doğu çınarı ağacının meyvesinin liflerini kullandım. Çalışmam sonucunda bir gram çınar ağacı meyvesinin 25 gram petrolü saniyeler içerisinde emerek temizleyebildiğini tespit ettim. Doğal yöntemlerle petrol temizleyen diğer çalışmalarda bir gramla ortalama 5-6 gram petrol temizlenebiliyordu. Benim yöntemimle temizleme oranı 5 kat arttı.”

Haberin Devamı

‘GELECEK YAŞAMIMA KATKI SAĞLAYACAK’
Yarışmayı kazanmanın kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Diler, “Arktik Bilim Seferi’ne katılacak ilk liseli öğrenci olmak beni çok gururlandırdı. Orada yapacağım bilimsel çalışmalar gelecekteki yaşamıma çok büyük katkı sağlayacak” dedi.

Yeni kutup kâşifleri belli oldu... Çınar lifleriyle denizi temizleyecek
DOĞADAN İLHAM ALDILAR
‘Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’ kazananları ise Samsun Bahçeşehir Koleji Atakum Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri Ela Karabekiroğlu, Deniz Özçiçekci ve Zeynep Naz Terzi oldu. Öğrencilerin önümüzdeki yıl başında Antarktika seferine katılması planlanıyor. ‘Biogiyim: Doğadan İlham ile Giyilebilir Teknoloji’ başlıklı projelerini Antarktika’da deneyimleme fırsatı bulacak olan öğrenciler, çalışmalarını şöyle anlattı:
“Kutuplarda çalışan bilim insanlarının kullanması için teknoloji ve doğadan yararlanarak bir mont tasarladık. Doğaya baktığımızda kutup ayılarının derisinin üç katmanlı yapıdan oluştuğunu fark ettik. Bunlar epitel, yağ ve kürk dokuydu. Biz de montumuzu aynı kutup ayılarında olduğu gibi üç katmanlı yapıdan oluşturduk. Ayrıca bu montu giyen kişinin nabız, vücut ısısı, nem gibi verilerini de anlık olarak takip edebileceğiz.”

Haberin Devamı

ARAMA KURTARMA EKİPLERİNE DESTEK OLACAK
Öğrencilerin geliştirdiği montta bir de acil durum butonu bulunuyor. Denge kaybı yaşanması ya da mont içi sıcaklığın düşmesi gibi durumlarda bu butonla arama kurtarma ekiplerine hızlıca bilgi verilebiliyor ve müdahale kolaylaşıyor. Öte yandan montta bulunan batarya 3-4 gün kesintisiz enerji sağlayabiliyor.

BAKMADAN GEÇME!