Üniversiteden “Zazaca Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü”

Güncelleme Tarihi:

Üniversiteden “Zazaca Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü”
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 11, 2016 16:32

Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zülfü Selcan tarafından "Zazaca Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü" hazırlandı.

Haberin Devamı

Sözlük, Tunceli Üniversitesi Kütüphanesi'nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.     

Selcan, bir bölümünü Zazaca yaptığı konuşmasında, sözlüğün bu alanda ilk olduğunu savundu.     

Sözlüğün üniversite tarafından basıldığını ve bölüm öğrencilerine hediye olarak dağıtılacağını belirten Selcan, şunları söyledi:

"Zazaca Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü, 22 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Dışarıda konuştuğumuz zaman atasözlerini insanların konuşmalarından bulmak veya toplamak çok sabır isteyen bir şeydir çünkü insanlar bu kelimeleri sürekli kullanmıyor, nadir kullanılan kelimelerdir. Bunları sabırla dinlemek, not etmek, bir araya getirmek, toplamak, bu işle uğraşanlar daha iyi bilir, çok sabır isteyen bir çalışmadır. Bu da ülkemize, hepimize, öğrencilerimize hayırlı olsun ve ülkemizin tarihinde ilk olarak böyle bir şeyin, yöremizde konuşulan bir dilin eseri olarak ortaya çıkması hepimiz için gurur vericidir."     

Haberin Devamı

Selcan, daha sonra Zazaca ve Türkçe imzaladığı sözlüğü öğrencilere hediye etti.     

Toplantıya Tunceli Üniversitesi rektör yardımcıları Prof. Dr. Muzaffer Aşkın, Prof. Dr. Nihat Tosun, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Erdal Gür ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.     

 

 

 

 

 

 

BAKMADAN GEÇME!