MEB, dijital yaşam becerilerini destekleyecek

Güncelleme Tarihi:

MEB, dijital yaşam becerilerini destekleyecek
Oluşturulma Tarihi: Şubat 16, 2024 12:22

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencileri dijital dünyanın olumsuz etkilerinden korumak, öğrencilerin güvenle hareket edebilecekleri dijital ortamları oluşturmak ve öğrenme meraklarını akademik ve bilimsel mecralara yönlendirmek amacıyla Dijital Yaşam Becerileri Projesi başlattı.

Haberin Devamı

Projenin yol haritasını belirlemek üzere Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz'ın katılımıyla Başkent Öğretmenevi'nde Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde Dijital Yaşam Becerileri Çalıştayı düzenlendi. Bakan Yardımcısı Yılmaz, çalıştayda yaptığı konuşmada Bakanlığın dijital yaşam becerilerinin geliştirilmesine verdiği öneme işaret etti. Dijitalleşme ve Eğitim, Dijitalleşme ve Bağımlılık, Dijital Etik, Dijitalleşme ve Maneviyat, Dijital İletişim, Dijital Oyunlar ve Eğlence Kültürü, Dijital Güvenlik ve Hukuk, Dijital Aile gibi konuların ele alındığı çalıştaya akademisyenler, alan uzmanları, psikologlar, sosyologlar, eğitimciler, medya ve iletişim uzmanları ile siber güvenlik uzmanları katıldı.

DİJİTAL MAHREMİYET EĞİTİMİ
Proje ile öğrencilerin dijital ve sosyal medya mahremiyeti hakkında farkındalıklarını artırmak,  zorbalık içeren davranışlardan kaçınmalarını ve maruz kalındığında başa çıkma yollarını öğretmek, dijital araçların etkili ve sorumlu kullanımını vurgulamak, dijital bağımlılık ve siber zorbalık gibi riskler hakkında dijital yaşam becerilerinin desteklenmesi hedefleniyor. Projenin daha sonraki aşamalarında ise öğrenci ve öğretmen odaklı çalışmalar ve eylem planı hazırlanmasına yönelik çalışmalar yapılacak.

BAKMADAN GEÇME!