Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin üye sayısı 58 oldu

Güncelleme Tarihi:

Kafkasya Üniversiteler Birliği’nin üye sayısı 58 oldu
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 21, 2013 12:30

Bakan Avcı, “Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB) ortak bir geleceğin inşa edilmesine hizmet edecek” dedi. Yeni üyelerle KÜNİB’in üye sayısının 58’e ulaştığı belirtildi.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kafkasya Üniversiteler Birliği 3. Olağan Kongresi’nin açışında yaptığı konuşmada, KÜNİB’in yıllarca savaşların, yıkımların olduğu ve dünyanın en stratejik bölgelerinden biri kabul edilen Kafkasya coğrafyasının geleceğini, ilmin ışığında düşünme ve kurma endişesiyle biraraya gelmiş bir organizasyon olduğunu söyledi.
10 ülkeden 60’a yakın üniversitenin biraraya gelmesinin, gelecek açısından ümit verici bir gelişme olduğunu ifade eden Avcı, bölgesel anlamdaki bu birliğin, diğer dünya üniversite birlikleriyle de ağlarını genişleterek dünya barışına önemli katkılar sunacağını belirtti. Avcı, “KÜNİB, bölgesel işbirliklerini somut olarak geliştirerek, ortak bir geleceğin inşa edilmesine hizmet edecektir” dedi.
Toplantıda, konuşmaların ardından KÜNİB’e yeni katılan üniversitelerin protokol imza töreni yapıldı. Yeni üyelerle KÜNİB’in üye sayısı 58’e ulaştı.

Haberin Devamı

KÜNİB’den Prof.Dr. Ömer Özkan’a ödül

Toplantıda, organ nakli konusunda önemli başarılara imza atan ve Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Re-konstruktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan’a, Kafkasya Üniversiteler Birliği 2013 Yılı Bilim Ödülü verildi.
Kongreye Türkiye’den de üye üniversitelerin rektörlerinin yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, TİKA Başkanı Serdar Çam, Hazar Strateji Enstitüsü Genel Sekreteri Haldun Yavaş ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse de katıldı.
Başkent Bakü’de başlayan kongreye, Türkiye, Gürcistan, Kırgızistan, Moldova, Kazakistan, Ukrayna, İran, ABD, Kıbrıs ve diğer ülkelerden rektör ve akademisyenler ile çok sayıda siyasetçi katıldı.

YÖK Başkanı, Cabbarov’la görüştü

Kafkasya Üniversiteler Birliği'nin (KÜNİB) 3. Olağan Kongresi ve bazı temaslar için Azerbaycan'da bulunan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya da, Azerbaycan Eğitim Bakanı Mikayıl Cabbarov'la görüştü. Cabbarov, Çetinsaya ile çok verimli bir görüşme yaptıklarını, Azerbaycan-Türkiye arasında eğitim alanında işbirliği konularını masaya yatırdıklarını ve gelecekte yapılacak işlerle ilgili fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. İki ülke arasında her alanda olduğu gibi eğitim alanında da çok iyi ilişkiler bulunduğuna işaret eden Cabbarov, ilişkilerin daha iyi noktaya götürülmesi yönünde çalışacaklarını belirtti.
YÖK Başkanı Çetinsaya ise Türkiye'de eğitim alan yabancı öğrencilerle ilgili bazı yetki ve sorumlulukların Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınarak Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına verilmesiyle iki ülke arasında mevzuat çerçevesinde bazı sıkıntıların oluştuğunun hatırlatılması üzerine, kurumsal değişiklikler nedeniyle bazı sorunların yaşandığını, fakat bu sorunların aşıldığını belirtti.

Haberin Devamı

Avcı-Cabbarov görüşmesi ertelendi

Bu arada, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Azerbaycanlı mevkidaşı Mikayıl Cabbarov'la bugün yapacağı görüşmesinin yarına ertelendiği bildirildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!