İkinci maaş TÜBİTAK’tan

Güncelleme Tarihi:

İkinci maaş TÜBİTAK’tan
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 02, 2013 09:34

TÜBİTAK, bilim insanlarına yayın başına 5 bin liraya kadar teşvik verecek. TÜBİTAK Başkanı Prof. Altunbaşak “Yayın sayısındaki başarıyı kalitede de göstereceğiz” dedi.

Haberin Devamı

TÜBİTAK, akademisyenlerin makale sayısından çok içeriğinde kalitenin arttırılması için araştırmacılara her ay maaş gibi destek verme kararı aldı. Türkiye’deki araştırmacıların uluslararası dergilerde yer alan bilimsel yayınlarında önemli bir artış olmasının yanı sıra kalitenin de arttırılması için bilim insanlarına destek vereceklerini açıklayan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, “Yayın sıralamasında 10 yılda 8 basamak birden yükselen Türkiye, yeni dönemde yayınların kalitesine odaklandı. Kaliteli yayın sayısının arttırılması için bilim insanlarına 5 bin liraya kadar teşvik vereceğiz” dedi.

MAKALESİNE ATIF ALANA ÖDÜL

Uluslararası yayın sayıları sıralamasında 2000 yılında 26’ncı sırada yer alan Türkiye’nin 2011 yılında 18’inciliğe yükselme başarısı gösterdiğini açıklayan Prof. Dr. Altunbaşak, Türk bilim insanlarının bu başarısında TÜBİTAK Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı’nın (UBYT) yazarlara sağladığı teşviklerinde de önemli rol oynadığını belirtti.

Haberin Devamı

Altunbaşak, uluslararası yayın sayısı artışının başarı kalite sıralamasına yeterince yansımadığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Yayın kalitesinin göstergesi olan uluslararası atıf sayısı bakımından Türkiye bugün 27’nci sırada yer alıyor. Yayın sayısı sıralamasında 10 yılda 8 basamak yükselen Türkiye, atıf sayısı sıralamasında ise sadece 4 basamak yukarı çıkabildi. Geçmişte birbirine paralel olarak artan iki kategori arasındaki makas giderek açıldı. Yayın sayısı artışındaki başarının kaliteye de yansıması için önemli bir adım attık. UBYT programının geçmiş 20 yıllık verilerini tek tek analiz ettik, programı yeniden tasarlayarak yayın kalitesinin arttırılması amacıyla yazarlara yapılan ödemeleri önemli ölçüde yükselttik.”
Prof. Dr. Altunbaşak, kaliteli yayınları teşvik eden bir yapıya dönüştürülen Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı’na göre, uluslararası temel atıf dizinleri tarafından taranan dergilerin çeşitli parametreler kullanılarak değerlendirileceğini söyledi. Başkan Altunbaşak, “Dergilerde yer alan yayınlara, kalite puanlamasına göre 500 ile 5.000 TL arasında değişen teşvikler verilecek. Program dünden itibaren uygulamaya konuldu” dedi.

Haberin Devamı

TEŞVİK 4 KATINA ÇIKTI

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaşak, 1993 yılından itibaren bilim insanlarına verdikleri teşvik miktarını yapılan değişiklikler ile 4 katına kadar çıkardıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı:
“Geçmişte yayınlar Fen ve Sosyal Bilimler olarak iki ayrı kategoride değerlendiriliyordu. Kategorilerin altında ise A, B ve C grupları yer alıyordu ve teşvik miktarı bu gruplara göre belirleniyordu. Yani 80 puan alan ile 100 puan alan aynı grupta yer alıyor ve aynı teşvik miktarına layık görülüyordu. Yeni sistemde iki ana kategori ile birlikte gruplar da kaldırıldı. Böylece yayın hangi dergide yer almışsa ona göre puanlandırılacak ve puan başarısına göre teşvik alacak.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!