Denizden taşımalı eğitim

Güncelleme Tarihi:

Denizden taşımalı eğitim
Oluşturulma Tarihi: Ekim 04, 2022 12:01

Antalya’nın Demre ilçesi Üçağız Mahallesi’nin bir parçası konumundaki Kaleköy’den 2 ve Kaş’ın Kılınçlı Mahallesi’nden 1 öğrenci, taşımalı eğitim sistemi kapsamında önce deniz ardından kara yoluyla okula ulaşabiliyor. Öğrenciler, eğitim hayatlarını sürdürebilmek için her gün önce deniz sonra kara yolculuğu yapıyor.

Haberin Devamı

Demre’nin Üçağız Mahallesi’nin bir parçası olan Kaleköy’de kara bağlantısı olmasına rağmen kara yolu ulaşımı bulunmuyor. Kaleköy’de herkes, ulaşımı denizden sağlıyor. Kaş’ın Kılınçlı Mahallesi’nin kara yolu ulaşımı olmayan Aperlai bölgesinde pansiyonculuk yapan Cüce ailesi de aynı sorunu yaşıyor. Kaleköy’de yaşamını sürdüren ailelerin çocukları ise eğitim için önce tekneyle Üçağız Mahallesi’ne ulaşıyor, buradan da midibüsle Çevreli Mahallesi’ndeki Bozoğlu-Tarkun İlkokulu ve Ortaokulu’na gidiyor.

TEKNEYLE 10 MİL
Üçağız Mahallesi’nden sabah erken saatte hareket eden kaptan Mehmet Ekici yönetimindeki tekne, önce 3,5 mil yol alıp Aperlai bölgesindeki 6’ncı sınıf öğrencisi Ada Ahmet Cüce’yi alıyor. Ekici, ardından 5 mil yol yapıp bu kez Kaleköy’den 6’ncı sınıf öğrencisi Pınar Demirel ve 5’inci sınıf öğrencisi Ömür Karataş’ı alıyor. Yine 1,5 mil yol yapan tekne, toplam 10 millik yolculuğun ardından 3 öğrenciyi Üçağız Mahallesi’nde bekleyen midibüse teslim ediyor. 3 öğrenci, midibüsle de kara yoluyla 3 kilometre gidip okullarına ulaşabiliyor. Akşam ders bitiminde de aynı yolun tekrarlandığı yolculukta öğrencilere bazen Çevreli Bozoğlu-Tarkun İlkokulu ve Ortaokulu’nun müdürü Ercan Aydemir de eşlik ediyor.

Haberin Devamı

Kaleköy’deki öğrencilerin bir bölümü, eğitim için Demre ilçe merkezinde oturuyor, bir bölümü de Demre’deki özel okullara gidiyor. Özel okullara giden öğrencileri, aileleri kendi sürat tekneleriyle Üçağız Mahallesi’ne getiriyor. Öğrenciler, buradan kara yoluyla okullarına gidebiliyor.

BİZDEKİ YOLCULUK KİMSEDE YOK
Pınar Demirel, Kekova’ya yol yapılmasını istemezken, turizme etkisinin olumsuz olacağını düşündüğünü söyleyerek "Doğallığı gider. Tekne turu olmaz. Turizm adına bu yolculuğa her gün razıyım. Bu yolculuk güzel. Bizdeki yolculuk hiç kimsede yok" dedi.

Ömür Karataş ise "Biz tekneyle denizin ortasından gideriz okula. Güzel, eğlenceli ve sürekli. Yol yapılsın istemiyorum" diye konuştu.

Ada Ahmet Cüce de yolculuğun sıkıcı olması dışında güzel geçtiğini belirterek, "Deniz sesiyle deniz kokusuyla gitmek güzel" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!