Çocukların eğitimi için 2 bin seramik

Güncelleme Tarihi:

Çocukların eğitimi için 2 bin seramik
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 07, 2022 12:28

Sanatçı Mehveş Demiren, her çocuğun hayata eşit fırsatla başlayabilmesi için yürütülen “Bir Kare Bin Çocuk” projesi için el emeğini toplumsal faydaya dönüştürecek 2 bin parçalık bir seramik koleksiyonu üretti. Her biri 500 liradan satışa çıkarılan farklı motiflerin işlendiği seramiklerden elde edilecek gelir Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) aracılığıyla çocukların gelişimine ve eğitimine katkıda bulunulması için kullanılacak.

Haberin Devamı

AÇEV, her çocuğun güvende, sağlıklı, mutlu ve öğreniyor olması amacıyla  “Bir Kare Bin Çocuk” adlı bağış projede seramik sanatçısı Mehveş Demiren ile iş birliği yaptı. 6 Temmuz’da Şerefiye Sarnıcı’nda düzenlenen tanıtım toplantısı AÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ayşecan Özyeğin Oktay, Genel Müdür Senem Başyurt’un ev sahipliğinde yapıldı. Etkinlikte sanatçı Mehveş Demiren’in proje için tasarladığı seramik koleksiyonu ilk kez sergilendi.

Çocukların eğitimi için 2 bin seramik
ELDE EDİLEN GELİR ÇOCUKLAR İÇİN HARCANACAK
“Bir Kare Bin Çocuk” projesi, 10x10 cm boyutunda toplam 2 bin seramik karesinden oluşuyor ve koleksiyonda 26 özgün geometrik motif, farklı renklerde çoğaltmalarla yer alıyor. Satın alınan 500 TL değerindeki her bir kare, çocukların gelişimlerini desteklemek üzere bağışa dönüşüyor. Yapılan her bağış birkarebincocuk.com internet sitesinden takip edilebiliyor. Ekranı kaplayan seramik eserler yerini birer birer, geleceğe umutla bakan çocukları temsil eden bir fotoğrafa bırakıyor.
Çocukların eğitimi için 2 bin seramik
BİREYİN GELİŞİMİ İLK 6 YILDA ŞEKİLLENİYOR
Etkinlikte yaptığı konuşmada erken çocukluğun önemine dikkat çeken AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt, tıpkı çamurun yaşken emekle yoğrulup seramiğe dönüşmesi gibi, bireyin geleceğinin de yaşamın ilk yıllarında şekillendiğine değinerek, “Araştırmalar bu dönemde kazanılan temel bilgilerin, alışkanlıkların ve kişilik özelliklerinin hayatın geri kalanını şekillendirdiğini ve bu dönemde açılan farkın ileride kapatılmasının zor olduğunu gösteriyor. Bu nedenle AÇEV olarak çocuğun gelişiminin çok hızlı olduğu ilk 6 yılı çalışmalarımızın odağına alıyor, anne ve babaları ebeveynlik rollerinde desteklemek için çeşitli projeler ve uygulamalar geliştiriyoruz” dedi.
Çocukların eğitimi için 2 bin seramik

BİR ÇOCUĞUN HAYATINI DEĞİŞTİRMEK BİR KAREYLE BAŞLIYOR
El emeğinin toplumsal faydaya dönüşmesi yolunda iki yıllık zorlu bir yolculuğun ardından, 26 farklı geometrik motifin ifade bulduğu 2 bin karelik bir seramik koleksiyonuna hayat veren Mehveş Demiren, ‘Bir Kare Bin Çocuk’ projesini AÇEV ile hayata geçirmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek şunları söyledi: “Tamamlamamın iki yıl aldığı bu projeye kusursuz olmayan seramikleri de özellikle dahil ettim. Çünkü kimse hata yapmaktan muaf değil. Ancak birbirimizi dinleyerek ve yardımlaşarak hatalarımızı azaltabiliriz. Eğitim gibi hata yapma lüksümüzün olmadığı bir alanda ise bu konuda uzman bir sivil toplum kuruluşuyla bir araya gelmek, fikir alışverişi yapmak büyük önem taşıyor. AÇEV 25 yıldır yakından takip ettiğim, çok anlamlı işlere imza atan bir vakıf. ‘Bir Kare Bin Çocuk’ projesiyle, çok önemsediğim bir konuya, çocukların eğitimine, değer verdiğim bir sivil toplum kuruluşuyla birlikte katkıda bulunacağım için gururluyum.”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!