Çiftçilik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar Ve Neden Alınmalıdır? Çks Çiftçi İzin Belgesi Nasıl Alınır

Güncelleme Tarihi:

Çiftçilik Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar Ve Neden Alınmalıdır Çks Çiftçi İzin Belgesi Nasıl Alınır
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 25, 2022 10:56

Çiftçilik belgesi, çifti adaylarının gerçekleştirdikleri tarımsal faaliyetlerini meslek edindiklerini belirten, ziraat odaları tarafından verilen bir belgedir. Tarım, ülke çapında planlı ve düzenli bir politika ile yürütülür. Doğal kaynaklar giderek kıtlaştığı için dışa bağımlı hale gelmemek adına tarımsal faaliyetlere önem verilmektedir. Çiftçilik belgesinin ne işe yaradığı, neden alınması gerektiği ve nasıl alındığını sizler için derledik.

Haberin Devamı

Çiftçilik belgesini tarım yaptığınız il ya da ilçelerin ziraat odalarından almanız gerekir. Bunun için öncelikle e-devletten çiftçi kayıt formunu indirmeniz ve çıktısını alarak doldurmanız gerekir. Sonrasında diğer gerekli evraklar ve başvuru formu ile Tarım İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

  Çiftçilik Belgesi Nedir?

  Çiftçi adaylarının tarımsal faaliyetlerini meslek edindiklerini kanıtlamak için aldıkları belgelere çiftçilik belgesi denir. Çiftçilik belgesi çiftçi adaylarına ziraat odaları tarafından verilir ve formel bir belgedir. Ekonominin önemli bir dalı olan çiftçilik ülke çapında planlı bir politika ve disiplin ile yürütülmektedir.

  Tarım ve hayvancılığa gerekli önem verilmezse ülkelerin ekonomilerinde ve yaşam standartlarında farklılaşmalar meydana gelebilir. Yalnızca halkın ihtiyaçları için değil ihracatın ve ticaretin önünü açmak için de çiftçilik önemlidir. Tarımda gelişmiş teknolojilerin kullanılması ve sürdürülebilirlik de oldukça önemlidir. Çiftçilik belgesi de bu doğrultuda hazırlanmaktadır.

Haberin Devamı

  2005 yılında uygulanmaya başlanmış olan Çiftçi Kayıt Sistemi tarafından usuller ve esaslar belirlenmiştir. Aynı zamanda çiftçiler kayıt altına alınarak tarımsal faaliyetler de bu sayede takip edilmektedir. Çiftçiler desteklenirken aynı zamanda eğitimleri de bu belgeler tarafından tamamlanır. 

 Ne İşe Yarar Ve Neden Alınmalıdır? 

 Çiftçilik belgesi şu işe yarar: 

Çiftçi Kayıt Sistemi tarafından kayıtlar yapılabilir ve bilgiler gerektiğinde güncellenebilir. 

Tarıma dair desteklerden faydalanmak ve Bağ-Kur sigortasına kayıt yaptırmak mümkün olur. 

Müstahsil yol belgesi alınabilmektedir. 

Tarım kredi kartı başvurusunda bulunma avantajına sahip olunabilir. 

Çiftçiler için özel olarak üretilmiş olan cep telefonu hatlarına sahip olabilirler. 

Yalnızca toprak altı ve üstü tarımsal faaliyetleri gerçekleştiren kişiler çiftçilik belgesi alabilir. Çiftçilere sunulan haklardan faydalanmak ve resmi olarak çiftçilik mesleğini yürüttüğünü belirtmek için çiftçilik belgesinin alınması gerekmektedir.

Haberin Devamı

  ÇKS Çiftçi İzin Belgesi Nasıl Alınır 

 Tarımsal arazinin içinde yer aldığı il ya da ilçelerdeki ziraat odalarında çiftçilik belgesi almak mümkündür. Bunun için öncelikle e-devlet üzerinde çiftçi kayıt formunu bulmak ve bu formun çıktısını alarak doldurmak gerekir. Sonrasında Tarım İl Müdürlüğüne kişilerin direkt olarak başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Başvurular yönetim kurulu tarafından detaylı bir şekilde incelenir. 

 İnceleme sonucu olumlu olan adayların kayıtları aktif hale getirilir ve kendilerine çiftçilik belgeleri verilir. Çiftçilik belgeleri de de kayıt türüne göre üç farklı şekilde başvuru yapılır. İlki toprak sahiplerinin yaptığı başvuru, ikincisi toprak kiralayan kişilerin yaptığı başvuru sonuncusu ise toprak birinci dereceden yakınlarının yaptıkları başvurudur. 

Haberin Devamı

 Çiftçilik Belgesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? 

 Çiftçi adaylarının çiftçilik belgesi için başvuru yaparken edinmesi gereken belgeler şu şekildedir: 

Kimlik fotokopisi 

Nüfus kayıt örneği 

En eski 6 ay önce çekilmiş vesikalık fotoğraf 

Sigorta ya da emekliyse emekli sigorta numarası 

Çiftçi kütük belgesi (İlgili ziraat odasından alınması ve muhtarlardan onaylatılması gerekir.) 

İmza sirkülerinin ya da vergi levhasının fotokopisi 

Tapu kayıt örneği ya da fotokopisi (İlçe tapu müdürlüklerinden onaylatılmış olması gerekir.) 

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise eğer birinci dereceden yakınınıza ait toprak için başvuru yapacaksanız muvafakatname-2 belgesini hazır bulundurmanız gerekir. Aynı zamanda toprak kiralayan çifti adaylarının da kayıt yaptırmaları için kira sözleşmesi kayıtlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!