Bal Limon Karışımı Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir? Bal Limon Karışımı İçmenin Faydaları

Güncelleme Tarihi:

Bal Limon Karışımı Nasıl Yapılır Ve Neye İyi Gelir Bal Limon Karışımı İçmenin Faydaları
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 25, 2022 10:46

Bal limon karışımı yapmak için öncelikle yarım limonu bir kaba sıkın ve bir cezvede su kaynatın. Kaynayan suyun içinde bal ile limon suyunu koyun ve bal eriyene kadar kaynatın. Bal eridikten sonra kaynayan suyu alabilir ve tüketebilirsiniz. Bal limon karışımının nasıl yapıldığı hakkında ayrıntıları derledik.

Haberin Devamı

Bal limon karışımını kaynayan su ile yapmanın dışında ılık su ile de yapabilirsiniz. Bu karışımı her gün düzenli içerseniz bağışıklık sisteminiz daha güçlü olur ve daha az hastalanırsınız. Aynı zamanda cilt sağlığınız da daha iyi olur. 

 Bal Limon Karışımı Nasıl Yapılır ve Neye İyi Gelir? 

 Bal limon karışımı yapmak için 1 tatlı kaşığı bal ile yarım limon suyunu bir su bardağı suyun içinde karıştırmanız gerekir. Eğer sıcak yapmak isterseniz limonun suyunu sıkarak bir cezvede suyu kaynatın. Sonrasında kaynayan suya limon ve balı ekleyerek bal eriyince ocaktan alın. Ballı limonlu su içmenin insan vücuduna birçok faydası vardır. Bu faydaları şöyle sıralamak mümkündür: 

Bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği mineral, amino asit ve vitaminler sayesinde vücudun savunma mekanizmasının güçlenmesini sağlar. Bal ile limon yüksek oranda antioksidan içerir ve bu sayede vücut serbest radikaller ile savaşır. Aynı zamanda hastalıklara sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Haberin Devamı

 Vücudu dinç tutar. Eğer düzenli olarak ballı limonlu su içerseniz vücudunuz zinde kalır ve daha dinç olur. Sabahları uyanmakta zorlanıyorsanız ballı limonlu su içerek daha erken ayılabilir ve uyanma konusunda daha başarılı olabilirsiniz. 

Bal Limon Karışımı İçmenin Faydaları 

 Bal limon karışımı içerek vücudunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer düzenli olarak bu karışımı tüketirseniz daha enerjik ve zinde hissedersiniz. Özellikle kış aylarında bal limon karışımı tüketirseniz daha az hasta olursunuz ve kış aylarında daha az problem yaşarsınız. Bunların dışında bal limon karışımı içmenin faydaları: 

Sindirim sistemini çalıştırır. Eğer güne bal limonlu karışım içerek başlarsanız gün içinde sindirim sisteminiz daha düzenli çalışır. Özellikle kabızlık problemi yaşadığınız dönemlerde bu karışımı tüketerek kabızlığın önüne geçebilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olan bal içerdiği bileşenler ile bağırsak ve mide enfeksiyonlarının önüne geçer. İdrar söktürücü bir etkisi de bulunmaktadır. 

Haberin Devamı

Detoks etkisi yaratır. Toksinler vücuttan atılması vücudunuzda detoks etkisi yaratır. Böylece bağışıklık sisteminizi güçlenir ve hastalıklar ile daha kolay başa çıkarsınız. 

Öksürüğe iyi gelir. Öksürük, astım ve boğaz kuruluğu için bal limon karışımı önerilir. Özellikle kış aylarında daha fazla grip riski olur ve bu durumda karışımlara başvurmak gerekebilir. Bal limon karışımının içerisinde biraz da karabiber ekleyerek öksürük için daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. 

Ballı Limon Karışımının Cilt Üzerindeki Etkisi 

 Düzenli olarak ballı limon içerseniz cilt üzerinde de olumlu etkiler yarattığını görürsünüz. Limon içerisinde barındırdığı yüksek C vitamini sayesinde cilt için oldukça sağlıklıdır. Bal ve limon antibakteriyel özelliklere de sahip olduğundan kolajen üretimini destekler ve cildin daha genç, daha parlak bir görünüme sahip olmasını destekler. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflamanızı da sağlar.

Haberin Devamı

  Bağırsak dostu olan bal ve limon karışımı sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlar. İçindeki bal sayesinde tatlı ihtiyacını karşılar ve aynı zamanda vücuda enerji de verir. Diyet listelerinde sıkça rastlanan ballı limon karışımı her sabaha tüketilebilir. Özellikle soğuk kış aylarında tüketerek güne daha zinde başlamayı sağlayabilir ve hastalıklara karşı vücudunuzun bağışıklığını da destekleyebilirsiniz. Kalp sağlığını koruması ise daha sağlıklı bir hayat geçirmenizi sağlar.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!