Azerbaycan-Türk Üniversitesine doğru

Güncelleme Tarihi:

Azerbaycan-Türk Üniversitesine doğru
Oluşturulma Tarihi: Haziran 13, 2023 17:43

Türkiye ile Azerbaycan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in karar birliği doğrultusunda Bakü’de Azerbaycan-Türk Üniversitesi kurmaya hazırlanırken Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar çalışmalarda önemli mesafe katedildiğini söyledi.

Haberin Devamı

YÖK Başkanı Erol Özvar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ve Azerbaycan ziyaretine eşlik etti. Azerbaycan’da bir üniversite kurulmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kat ettiklerini belirten Özvar; “Dost ve kardeş ülke Azerbaycan ile her alanda gelişen ilişkilerimizi yükseköğretimde de en üst seviyeye taşımayı amaçlıyoruz. Gerekli yasal düzenlemelerin tamamlanmasının ardından Azerbaycan Türk Üniversitesini, Türkiye’nin en saygın üniversiteleri ile eşleştirme sağlamak suretiyle hayata geçireceğiz” dedi.

Özvar Azerbaycan’da, kurulması planlanan üniversiteyle ilgili görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde iki ülkeden akademisyenler ve uzmanların üniversitenin kurulmasına ilişkin yasal ve teknik konularda çalışmalar yürütmesine karar verildi.

AZERBAYCAN BİRİNCİSİ TÜRKİYE’DE
Yaklaşık 35 bin Azerbaycanlı öğrencinin Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmekte olduğunu ayrıca 300 Azerbaycanlı öğretim elemanının da Türk üniversitelerinde görev yaptığını belirten Özvar, Azerbaycan’da geçen yıl yapılan üniversite sınavında tam puan alarak birinci olan Nigar Ağazade’nin de tıp eğitimi için Ankara Üniversitesi’ni tercih ettiğini hatırlattı.

Haberin Devamı

Üniversitenin faaliyete geçmesiyle Türk gençlerinin de Azerbaycan’da öğrenim görebileceğini ifade eden Özvar, söz konusu üniversitenin iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve toplumsal ilişkilerin güçlendirilmesine ve yükseköğretim alanında sürdürülen daimî iş birliğinin daha ileri taşınmasına önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

BAKMADAN GEÇME!