Antik kentte mezuniyet töreni

Güncelleme Tarihi:

Antik kentte mezuniyet töreni
Oluşturulma Tarihi: Haziran 10, 2013 13:12

Ege'deki üç üniversitenin arkeoloji bölümlerinin mezuniyet töreni, UNESCO dünya mirası geçici listesindeki Laodikya antik kentinde yapıldı.

Haberin Devamı

Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerindeki 13 üniversitenin işbirliği amacıyla kurduğu "ADIM Üniversiteleri"nden Pamukkale, Muğla Sıtkı Koçman ve Adnan Menderes'ten mezun olan 223 arkeoloji bölümü öğrencisi, diplomalarını Pamukkale Üniversitesi'nin (PAÜ) ev sahipliğinde 7 bin 500 yıllık Laodikya antik kentinde aldı.
Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, Anadolu'nun her karışının arkeoloji ile tarihi değerlerle dolu olduğunu belirtti.
Denizli'nin de bundan en üst seviyede nasibini almış bir kent olduğunu söyleyen Zolan, "Anadolu'daki tüm değerlerimize sahip çıkacağız. Çünkü bu Anadolu toprağının altındakiler de bizim üstündekiler de. Geçmişi de bizim geleceği de. Hepimizin sahip çıkması gerekiyor" dedi.

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı da 2004 yılında kurulan ve 6 bin öğretim üyesi ile 300 bin öğrenciye sahip ADIM Üniversiteleri işbirliğinin meyvelerini almaya başladıklarını belirtti. Bu işbirliğinde yer alan üç üniversitenin arkeoloji bölümlerinin mezuniyet törenini Laodikya antik kentinde birlikte yapıyor olmaktan gurur duyduklarını söyleyen Bağcı, şöyle konuştu:
"Geleceği şekillendirmede, yerin altının araştırılmasının yerin üstünün araştırılmasından çok daha zor olduğunun bilinciyle bu işe seferber olan siz mezunlarımızı, saygıyla sevgiyle uğurluyoruz. Tarihe not düşme ve tarihi yönlendirmek, süreci hızlandırmak adına bölgedeki ve Türkiye'nin değişik alanlarındaki antik kentlerde çalışacak sizlerin gayretlerinin çok daha fazla olacağı inanıyorum."
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar da tarihi ve arkeolojik eserlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.
Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ise böyle bir mezuniyet töreninin başka bir örneğinin olmadığının altını çizerek, "Antik çağdaki ünlü bütün kişiler, bizim topraklarımızın üstünde yaşamışlar. Bundan daha büyük bir zenginlik olmaz. Ülkemizde bu konudaki bilincin gelişmesi yönünde bu gençlerimizin çok olumlu katkılar yapacağına inanıyorum" dedi.
PAÜ Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencilerinin müzik dinletisi, PAÜ Buldan Meslek Yüksekokulu Moda Tasarım Bölümü öğrencilerinin de "Antik Dönemden Günümüze Esintiler" adlı defile gösterisi sunduğu törende, diplomalarını alan 223 öğrenci, mezuniyetlerini 7 bin 500 yıllık antik kentin sütunları arasında kep fırlatarak kutladı.
Törene, Denizli Vali Vekili Abdullah Acar, AK Parti Denizli Milletvekili Bilal Uçar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Memduh Hakbilen de katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!