‘Aktif Yaşıyoruz’ 15 pilot ilde uygulamada

Güncelleme Tarihi:

‘Aktif Yaşıyoruz’ 15 pilot ilde uygulamada
Oluşturulma Tarihi: Mart 18, 2019 16:12

Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne, öğrencileri fiziksel aktiviteye teşvik etmek için ‘Aktif Yaşıyoruz’ modülü eklendi. Oyunlaştırma tekniğiyle çocukları fiziksel aktiveye teşvik eden Aktif Yaşıyoruz’da okul öncesi ve 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflar için farklı etkinlikler yer alıyor.

Haberin Devamı

Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde hayata geçirdiği, Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne, öğrencileri fiziksel aktiviteye teşvik etmek için ‘Aktif Yaşıyoruz’ modülü eklendi. Aktif Yaşıyoruz modülü ile Yemekte Denge Eğitim Projesi’nin uygulandığı Türkiye genelinde 15 ilde, toplam 750 okulda öğrenciler, güne 10 dakikalık fiziksel aktivite ile başlıyor.

TÜRKİYE’DE DÖRT ÇOCUKTAN ÜÇÜ HİÇ SPOR YAPMIYOR

‘Türkiye’de Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi Projesi, (TOÇBİ)’ verilerine göre 6-10 yaş grubu çocuklar günlük ortalama televizyon ve bilgisayar başında 1.9±1.30, 0.85±0.43 saat geçirirken ev dışında oyun oynama süreleri 1.0±0.81 saat. Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR) verilerine göre ise her dört çocuktan üçü (yüzde 74.2) hiç spor yapmıyor. Hafta içinde çocukların yüzde 22.4’ü ve hafta sonunda yüzde 19.7’si en az bir saat bilgisayarda oyun oynuyor. Hafta içinde çocukların yüzde 43.4’ünün ve yüzde 55.8’inin günlük aktivitelerinin arasında bilgisayarda oyun oynama geliyor. Hafta içinde çocukların yüzde 96.8’inin, hafta sonunda ise yüzde 97.7’sinin günlük aktiviteleri arasında televizyon seyretmek yer alıyor.

0-5 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN YÜZDE 17’Sİ HAFİF ŞİŞMAN

COSI-TR çalışmasına göre vücut ağırlığı değerlendirmeleri sonucunda her 10 çocuktan dokuzu normal sınırlar içinde yer alıyor. Beden kitle indeksine göre 10 çocuktan yaklaşık 7-8’i normal sınırlar içinde bulunuyor. TOÇBİ Projesi verilerine göre ise Türkiye genelinde çocukların yüzde 6.5’inin şişman, yüzde 14.3’ünün hafif şişman/kilolu, yüzde 7.9’unun zayıf, yüzde 1.3’ünün çok zayıf, yüzde 70’inin ise normal vücut ağırlığındayken; Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 verilerine göre Türkiye genelinde 0-5 yaş arası çocukların yüzde17.9’u hafif şişman ve yüzde 8.5’i şişman.

HEDEF DAHA ÇOK ÇOCUĞA SAĞLIKLI YAŞAMA BİLİNCİ KAZANDIRMAK

Öğrenci sayısı ve sınıf düzeyi açısından geniş bir öğrenci kitlesine sahip Yemekte Denge Eğitim Projesi’ne fiziksel aktiviteyi ekleyerek sağlıklı yarınlar için önemli bir adım daha attıklarını söyleyen Sabri Ülker Vakfı Genel Müdürü Begüm Mutuş, şöyle konuştu:

“Milyonlarca öğrenciye ulaşan Yemekte Denge’ye ‘Aktif Yaşıyoruz’ modülü ile sağlıklı beslenme alışkanlığı kadar önemli olan fiziksel aktiviteyi de ekledik. Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü (ILSI) Araştırma Vakfı tarafından geliştirilen ve Take 10 adıyla ABD, Çin ve Tayland gibi ülkelerde uygulanan projeyi Türkiye’ye uyarladık. Hedefimiz çocuklarımıza her gün 10’ar dakikalık eğlenceli fiziksel aktiviteler yaptırarak onlara hem alışkanlık kazandırmak hem de fiziksel aktivitenin önemini anlatmak. Hedefimizde daha çok çocuğumuza sağlıklı yaşam bilinci kazandırmak var.”

EĞLENCE İLE FİZİKSEL AKTİVİTEYİ BULUŞTURUYOR

Haberin Devamı

Oyunlaştırma tekniğiyle çocukları fiziksel aktiveye teşvik eden Aktif Yaşıyoruz’da okul öncesi ve 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıflar için farklı etkinlikler yer alıyor. Bu etkinliklerden okul öncesi ve 1’inci sınıflarda uygulanan ‘Taklit Oyunu’nda öğrenciler hem eğleniyor, hem egzersiz yapıyor hem de hayvanların özel hareketlerini öğreniyor. Oyun, öğretmenin bir hayvan hakkında ipuçları vermesi ve öğrencilerin bunlara göre hayvanın adını bilmesiyle başlıyor. Ardından öğrenciler, öğretmenden gelen komutla birlikte o hayvana özel eylemleri taklit ediyor, öğretmen ‘dur’ komutu verdiğinde ise öğrenciler bir sonraki ipucuna kadar oldukları yerde hafif tempoda koşuyor. Aktivite 10 dakika tamamlanana kadar devam ediyor. Farklı sınıflara göre hazırlanmış bu aktivitelerle çocuklar hareket ederken aynı zamanda duyu bütünleme, drama gibi sosyal faaliyetleri de deneyimliyor.

BAKMADAN GEÇME!