Afet sonrasında kararları yapay zeka verecek

Güncelleme Tarihi:

Afet sonrasında kararları yapay zeka verecek
Oluşturulma Tarihi: Mart 10, 2023 10:22

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) afet sonrası yönetimi için yapay zekâ tabanlı karar destek aracını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Üniversitede 15 farklı disiplinden 110 akademisyen afet yönetiminin her boyutu için veriler toplamak ve yenilikçi çözümler üretmek üzere bir araya geldi. Toplanan bu veriler yapay zeka tarafından birleştirilerek olası bir afette yapılacak çalışmalar hakkında yol gösterecek.

Haberin Devamı

YTÜ, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremlerin oluşturduğu etkileri çok disiplinli yöntemler kullanarak araştıracak. Üniversite düzenlediği lansmanda ‘Şubat 2023 Depremlerinin Oluşturduğu Etkilerin Belirlenmesi ve Afet Sonrası Yönetimi İçin Yapay Zeka Tabanlı Bir Model Oluşturulması’ projesini tanıttı. Proje kapsamında akademisyenlerin çalışmaları sonrasında elde edilecek sonuçlar kullanılarak afet sonrası yönetim için yapay zekâ tabanlı bir karar destek aracı geliştirilecek. Jeoloji, inşaat, harita, çevre, endüstri, elektrik-elektronik mühendisliğinden, mimarlığa; şehir bölge planlamadan rehberlik ve psikolojik danışmanlığa kadar uzanan birçok farklı disiplinden akademisyenin takım çalışmasıyla Hatay ili örnek alınarak bir ön değerlendirme yapılacak. Projenin tanıtım toplantısında konuşan YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, projede bölgenin jeolojik yapısının incelenmesi, su, elektrik, doğalgaz yapısının korunarak altyapının yeniden analiz edilmesi gibi birçok konunun ele alınacağını belirterek şunları söyledi:

Haberin Devamı

TÜRKİYE’NİN HER BÖLGESİNDE KULLANILABİLİR
“Hatay’ı örnek olarak alacağız ama proje sonucunda toplanan verilerle elde edilecek sonuçlar Türkiye’nin her bölgesinde uygulanabilecek. Yapay zekâ tabanlı karar destek sistemi en çok ihtiyacımız olan şey. Artık insan gücüyle, insan beyniyle yapılanların ötesinde farklı bir boyuta geçiyoruz. Bu yüzden yapay zeka sistemli karar destek mekanizmasını geliştiriyoruz. Üniversite ve bilim yoksa çözüm yoktur. Bu nedenle bu proje çok değerli. Bizim bölgemiz, ülkemiz için yapacaklarımız sınırsız.”

PROJENİN EN ÖZGÜN YANI YAPAY ZEKA
Projenin yürütücülüğünü üstlenen YTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Öğretim üyesi Prof. Dr. Nabi Yüzer de, Hatay bölgesinin jeolojik durumu, depremselliği, deprem geçmişi, zemin koşulları, deprem öncesi ve sonrası yapıların durumları, yer kabuğundaki zedelenme gibi birçok unsur proje kapsamında yer alıyor. Bunun yanı sıra bireylerin psikolojik durumları da aynı şekilde gözetilerek yapay zekâ destekli karar destek aracında kullanılacak” dedi. Afet sonrası yapay zeka destekli karar sisteminin projenin en özgün yanlarından biri olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yüzer, akademisyenler tarafından toplanan tüm verilerin yapay zeka kullanılarak bir araya getirileceğini söyledi. Prof. Dr. Yüzer, şöyle konuştu:

Haberin Devamı

PROJE 12 AYDA TAMAMLANACAK
“Şu an yüzden fazla gönüllü akademisyen projede görev alıyor. Kimi şu an halihazırda deprem bölgesinde çalışmalarına devam ederken kimi de masa başında verileri topluyor. İhtiyaç duydukça bu ekibi geliştirmeye devam edeceğiz. Projeyi 12 ayda bitirmeyi planlıyoruz. 12 ayın sonunda Hatay ili özelinde topladığımız verilerle birlikte sorunlara karşı bulduğumuz çözümler yapay zeka aracılığıyla bir araya getirilecek. Böylelikle deprem bölgesinde yer alan ülkemiz için afet öncesi ve sonrası yapay zeka aracılığıyla hızlı ve bütüncül çözümlerle olası bir afete müdahale edebileceğiz.

DİSİPLİNLERİN BİRBİRİYLE KONUŞMASI LAZIM
Yapay zeka afet öncesi ve sonrası hazırlık için kullanmayı tercih ettiğimiz bilimsel bir yöntem. İçme suyu, elektrik, ulaşım, problemlerinin nasıl çözüleceği, bina dayanıklılığının nasıl artırılacağı, binaların durumunun nasıl değerlendirileceği gibi bütün bu verilerin toplanıp bir araya gelmesi lazım. Kendi disiplininde çok başarılı birçok hocamız var ama bu disiplinlerin birbirleriyle konuşması lazım. İşte yapay zeka burada devreye girecek. Yani çok fazla disiplinde toplanan veriler yapay zeka aracılığıyla bir araya getirilecek. Ardından yapay zeka, toplanan verilerle afet öncesi ve sonrasında bize yol gösterecek. Afet sonrasında adımların hızla atılabilmesini sağlayacak.”

BAKMADAN GEÇME!