Yargılandığı davanın belgeselini çekiyor

Güncelleme Tarihi:

Yargılandığı davanın belgeselini çekiyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 07, 2012 00:00

Büyükşehir Dava'sının ilginç gelişmelerinden birisi tutuksuz sanıklardan Kubilay filminin yönetmeni Faik Ahmet Akıncı, ekibiyle birlikte adliyeye gelerek davanın belgeselini çekmeye başlaması oldu.

Haberin Devamı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik gerçekleştirilen operasyonların ardından, aralarında 397 yıl hapis cezasıyla yargılanan Başkan Aziz Kocaoğlu’nun da yargılandığı 130 sanıklı davanın ikinci duruşması bugün devam ediyor. Davanın ilginç gelişmelerinden birisi de tutuksuz sanıklardan Kubilay filminin yönetmeni Faik Ahmet Akıncı, ekibiyle birlikte adliyeye gelerek davanın belgeselini çekmeye başlaması oldu. Akıncı, “Filmi tüm festivallare göndereceğim. Öyle iddialı bir film olacak ki ödülleri toplayacak” dedi. Akıncı filmin adının “Hukukun olmadığı dava” şeklinde düşündüklerini de söyledi.

Davanın seyri
2011 yılı Mayıs ve Kasım aylarında polisin gerçekleştirdiği operasyonların ardından tutuksuz olan CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aralarında bulunduğu, 2’si aranan, 2’si başka suçtan tutuklu olmak üzere toplam 22’si tutuklu 130 sanığın yargılanmasına, geçen Nisan ayı başında İzmir Özel Yetkili 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmıştı. Mete Atilla Kırdar, Bahattin Yadoğlu’nun mağdur, Cevahir Cem Kiraz, Kazım Murat Aydın’ın şikayetçi olduğu davanın ilk celsesi 10 gün sürdü. İlk duruşmanın sonunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey ile Grand Plaza A.Ş. Eski Genel Müdürü Muharrem Derbentoğulları’nın tahliyesine karar verildi. Daha sonra, kültürel faaliyetlerin ihaleleriyle ilgili tutuklanan iki organizatör de ara kararla tahliye edildi. Davadaki tutuklu sanık sayısı 18’e düştü.

Haberin Devamı

Yargılandığı davanın belgeselini çekiyor

Tepkiye devam
18’i tutuklu 130 sanığın yargılanacağı davanın ikinci duruşması, dün, sabah saatlerinde aynı mahkemede tekrar görülmeye başladı. Duruşma öncesi yaklaşık bin kişi, adliye dışında toplanırken, adliyenin çevresindeki binalara, Başkan Kocaoğlu’nun fotoğrafları ve üzerlerinde, “Halkın umudu, halkın başkanı Aziz Kocaoğlu”, “İşimiz İzmir, gücümüz İzmir”, “İzmir’in umudunu ve geleceğini esaret altına alamazsınız” yazılı pankartlar asıldı. Adliyenin C4 Blok girişi polis tarafından bariyerlerle kapatılırken, geniş güvenlik önlemleri de alındı. Aralarında CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Musa Çam ve Alaattin Yüksel’in de bulunduğu çok sayıda partili de destek için adliyeye geldi. DİSK üyesi grup, “Tutuklu sendikacılar serbest bırakılsın” sloganlarıyla yürüyüş yaptı. Grup adına açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, ÖYM’lerin kanunsuz olduğunu, kendilerinin dinlenmediğini, adalet istediklerini, tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Haberin Devamı

EŞİYLE ELELE GELDİ
Hakkında 397 yıl hapis cezası istenen Başkan Kocaoğlu ise saat 09.30 sıralarında eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte Elele adliyeye geldi. Kocaoğlu’nun gelişi sırasında izdiham yaşanırken, “İzmir Aziz’dir Aziz kalacak”, “İzmir seninle gurur duyuyor” sloganları yükseldi. Başkan Kocaoğlu, “485 gündür tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Cumhurbaşkanı Gül’ün ÖYM’lerle ilgili değerlendirmesinde sanırım dosyayı inceledi veya inceletti. Bizim haklılığımızı gördü. Kendisine teşekkür ediyorum. Hangi partiden olursa olsun, kim olursa olsun bizi tanıyan insanlar adaletin tecelli etmesini istiyor. Umuyoruz her şey güzel olur. Bizim suçlu olduğumuza dair en ufak bir nazar dahi yok. Bizi de bu ayakta tutuyor” dedi. Duruşma saat 10.00 sıralarında kapının açılmasıyla başladı.

Haberin Devamı

TUTUKLU SANIKLAR
Pervin Şenel Genç (İBB Genel Sekreteri)
Abdülhalim Cumhur Yazıcı (İBB Eski Kültür ve Spor Dairesi Başkanı)
Ali Sabuktay (İZENERJİ Genel Müdürü)
Hilmi Özen (Büyükşehir Şirketler Genel Koordinatörü)
Hüseyin Kırmızı (İZELMAN Genel Müdürü)
Mehmet Sayar (İzmir Büyükşehir Belediyesi Alım Şube Müdürü)
Selçuk Savcı (İBB Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı)
Tülay Azeri (İBB Karar ve Tutanaklar Daire Başkanı)
Hakan Say (Organizatör)
Ömer Devrim Ergin (Organizatör)
Sedat Sakur (Organizatör)
Alaattin Eraslan (Organizatör)
Ferik Faruk Boyacıoğlu(Organizatör)
Tarihi davanın ikinci duruşması başladı
Tutuksuz sanık yönetmen, davanın belgesini çekiyor

ÖZEL YETKİ KALKTI
İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Büyükşehir Belediyesi davası duruşması için mahkeme salon kapıları dün 10.06’da açıldı. Salon dolduktan sonra yoklama yapıldı. İzleyici yakınları, belediye çalışanları ve sendikacılar yoğun ilgi gösterdiği için tutuksuz sanıklar salona giremedi. Yoklama sırasında bu ortaya çıkınca izleyiciler ve tanıkların salon dışına çıkması istendi.
Salonda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanında CHP İl Başkanı Ali Engin oturdu. Duruşmayı CHP İzmir milletvekilleri Erdal Aksünger, Alaattin Yüksel, Hülya Güven, Musa Çam ve bazı ilçe belediye başkanları izledi. İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Cahit Kargılı’nın izinli olması nedeniyle mahkeme başkanlığını kıdemli üye Halit Uysal yaptı. Uysal, saat 10.25’de salona girdi.

Haberin Devamı

Mahkeme Başkanı Uysal, yer sıkıntısına dikkat çekerek, avukatlara yer kalmadığını, izleyicilerin bir kısmının dışarı çıkmasını, aksi halde görevlilerin müdehale edeceğini söyledi. Bazı seyirciler çıktıktan ve avukatlara sandalye getirilmesinde sonra sorun çözüldü. Mahkeme Başkanı Uysal, duruşmadaki 30 tanığın hepsini de dinleyebileceklerini, avukatların talebi olursa bazılarının dinlenmesinden vazgeçilebileceğini de söyledi. Uysal davaya bugün de devam etme kararlılığında olduklarını söyledi.
Duruşmada daha önce yurtdışında olduğu için ifadesi alınamayan İngilizce öğretmeni Şulehan Ulusoy dinlendi.
Ancak Ulusoy konuşmadan önce bir sanık avukatı Özel Yetkili Mahkemeler’in dayanağı olan Ceza Muhakemesi Kanunu CMK, 250, 251 ve 252’nci maddelerinin yasalaşan 3. Yargı Paketi ile kaldırıldığına dikkat çekti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı dava dosyasındaki “CMK 250’ye göre yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı” tanımındaki “CMK 250’ye göre yetkili” ibaresini kaldırdı.

Haberin Devamı

VAKIFLAR MÜDAHİL OLMADI
Büyükşehir davası duruşmasında tanıkların dinlenmesinden önce davanın en önemli konularından biri olan Çankaya katlı otoparkı ihalesiyle ilgili ilginç bir gelişme oldu. Otopark arazisinin hissedarı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün davaya müdahil olmayacağı yönündeki yazısı mahkemeye ulaştı.
Mahkeme önce Şulehan Ulusoy’un ifadesini aldı. Ulusoy, sanıklardan Çağlar Haspolat’ın arkadaşı olduğunu, kendisine Büyükşehir Belediyesi yaz film gösterim etkinliği ihalesi öncesi gönüllü olarak yardımcı olduğunu söyledi. Bu süreçte firmalarla görüşmeler yaptığını belirten Ulusoy, ihaleden anlamadığını, fesat da karıştırmadığını söyledi. Daha sonra tanıkların dinlenmesine geçildi. Önce istekli bir firmaya ihale dokümanı verilmemesi ve sendikacılarla zor kullanma, tehditle ilgili suçlamalarla konusunda tanıklar dinlendi. İlk tanık avukat Türkan Özgür, ihalelerde hiçbir gün gerginlik ve kavgaya şahit olmadığını söyledi. Bu ihalede eksik evrak olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak, zorlama ve engelleme olmadı” dedi. İhale işlerinde görevli Metin Tezcan da benzer ifade verdi, böyle bir olay olsa koridordaki 30 kişiden biri bile olsa duyacağını söyledi. Destek Hizmetleri Müdürlüğü görevlisi Erol Hanbayat da iddia edilen gerginliğe şahit olmadığını söyledi.
Katı Atık Müdürlüğü görevlisi Özcan Kavak, söz konusu ihaleyle ilgili yüksek sesle gerçekleşen bir durumu duyabilecek uzaklıkta olduklarını söyledi.
Destek Hizmetleri Müdürlüğü odacısı Mustafa Ağar, görev yaptığı yerin ihale yapılan yerde olduğunu, ihale sırasında, öncesinde ve sonrasında herhangi bir engelleme, kavga, gürültü olmadığını söyledi.
Destek Hizmetleri Müdürlüğü görevlisi Murat Uysal, herhangi bir gerginlik, kavga, zorlama olsaydı duyacağını, duvarların cam ve hafif malzemeden yapıldığını söyledi. Kendisine ihale verilmeyen bir kişiyle yapılan bir tartışma da görmediğini belirten Uysal, ayrıca isteklilerin ihale dosyasını ihaleden bir dakika önce bile alabileceğini söyledi. İddiaya göre bir istekliye ihaleyi belediye şirketinin alacağı bu nedenle istekli şirket yetkilisine ihale dökümanı verilmediği yönünde bir söz söylenmiş olsa duyacağını, ancak böyle bir durum olmadığını söyledi.

BELEDİYEDE ÖRGÜT DUYUMUM OLMAMIŞTIR
İzmir’de, aralarında Başkan Kocaoğlu'nun da bulunduğu 130 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması, dün öğle arasının ardından saat 14.00 sıralarında tekrar başladı. Tanıkların beyanlarına karşılık savunma yapmak isteyen sanık avukatlarına, duruşmayı yöneten Kıdemli Üye Halit Uysal, “Performanslarınızı tahliye taleplerine saklayın” dedi. Bu diyalog, salonda gülüşmelere neden oldu. İfadelerine başvurulan tanıklardan, İBB hukuk müşaviri avukat İlker Delikan, “Katlı otopark ihalesinde her zaman ihalelerde sorunlar yaşanıyor. Biz de emniyetten yardım isteriz. Bu olağan bir şeydir. 15 sene önce ihale sırasında silahlı bir çatışma pozisyonu da oldu. Bu yüzden önlem alınmıştır. Her ihalede de güvenlikle ilgili önlemler alınıyordu. Encümenin toplanacağı günde genel sekreterle, üyeler toplantı yapar. Aralarında hata yapılmaması için görüşmeler yaparlar ve gündem belirlenir. Sonucunda gündemi belirler ve toplantı sırasında herhangi bir hata yapmazlar. Benim ihalelere örgütsel olarak karışmam veya müdahale etmem söz konusu değildir. Belediye de örgüt duyumum olmamıştır” dedi. İhalelerde sendikacıların baskı yapıp yapmadığıyla ilgili soruyu cevaplandırması istenen tanıklardan Türkan Salgut ise, “Destek hizmetleri yazı işlerinde çalışıyorum. Erol Bey'in ihale evraklarını verdiğine şahit olmadım” dedi. Hüsniye Öztürk de, “Büyükşehir Belediyesi destek hizmetlerinde evrak kayıt görevlisi olarak çalışmaktayım. Altı kişi odamızda çalışıyoruz. Belgelerin kimseye verilip verilmemesiyle ilgili bir konuşma olmamıştır. Herhangi bir tartışma da olmamıştır. Aksi bir durum olsaydı haberim olurdu” dedi.

İZİN ALINMADI, USULE AYKIRI
Söz alan Vahidettin Akyol'un avukatı Mahmut Yılmaz, resmi gazetede bugün yayınlanarak yürürlüğe giren yasa kapsamında, devlete karşı işlenen suçlarda kamu görevlilerinin yargılanması için izin alınması gerektiğini, sanıklar için bu izinler olmaması nedeniyle yargılama yapmaya gerek olmadığını, usulün tamamlanması gerektiğini, davanın durdurulması veya düşürülmesi gerektiğini dile getirdi. Bu durumda Başkan Kocaoğlu'nun yargılanması için İçişleri Bakanlığı, diğer belediye personeli için de Başkan Kocaoğlu'nun izin vermesi gerektiğini dile getiren Yılmaz, Ergenekon davasından da örnekler verdi. Tanıkların dinlenmesine devam edilirken, sendikacı Mahmut Çelik'in eşi Gülbeyaz Çelik, söz konusu, fesat karıştırıldığı iddia edilen ihale sırasında eşinin yanında hastanede bulunduğunu söyledi. Mete Uygur ise, “O gün ihalenin yapıldığı koridora beni almadılar. Sonra Cafer Başkan geldi. Biz de eylem için aşağı indik. Eylemimizi de kendimiz organize etmiştik. Taşeron şirketin işçileriydik. O tarihte sendikanın şirketimizle ve işçilerle bağlantısı yoktu ” dedi.

GÜVENLİK AMİRİNE İLGİNÇ SORU
Ali Kaygusuz da, “Güvenlik amiriyim. Sendikayla bir ilgim yok. İhaleler sırasında kapıya iki güvenlik görevlisi yerleştirdik. Dördüncü kat lavaboların önünde 15-20 işçi vardı. Park bahçeler müdürlüğünde görevliydi onlarda. İhaleye girmek isteyen bir kişi şikayetçi olmuş. Ben de kendisine ihaleye girebilirsin sana kimse engel olmaz diyerek kendisine yardımcı olacağımı söyledim. Bu arada orada toplanan işçi arkadaşları aşağı indirdim. Sendika başkanı Konca da işçilerin aşağı indirilmesine yardımcı oldu. Cafer Konca bu işçilerin arasında değildi. Gördüğüm kişiler arasında sendikacı yoktu” dedi. Kaygusuz, kendisine sorulan “Büyükşehir de suç örgütü var mı” sorusuna. “Büyükşehir belediyesinde suç örgütüne rastlamadım. 25 yıldır çalışıyorum duymadım da ” dedi.

Tanıklardan Genel İş Sendikası 3 No’lu Şube sekteri Can Bahadır. “Taşeron işçileri eylemi vardı. Biz de sendika olarak destek veriyorduk. Başka sendikalar ve memur sendikasından da destek vardı. İhale süreciyle ilgili kitleye sakin olmalarını, ihalenin devam ettiğini söyledi” dedi.

GENÇ İSYAN ETTİ
Tanıklardan Aysel Özkan, “Destek Hizmetleri Daire Başkanıyım. İhtiyaçlar bütçeyle belirlenir. Teknik şartname düzenlenir. Yaklaşık maliyetin ardından ihale şartları gerçekleştirilir” dedi. Sanık avukatlarının Özkan'a çeşitli sorular sorması üzerine Genel Sekreter Pervin Şenel Genç, isyan ederek “Bizim için saniye önemli. Bu nasıl anlayışsızlıktır. Aynı şeyleri dinletiyorsunuz” diye çıkıştı. Hakim de Genç'e destek verip duruşmaya ara verdi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!