Suyumuz yüzde 46 azaldı

Güncelleme Tarihi:

Suyumuz yüzde 46 azaldı
Oluşturulma Tarihi: Mart 03, 2014 15:19

EGE Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülay Pamuk Mengü, Türkiye'de geçmişe oranla daha uzun süreli ve daha şiddetli kuraklıkların görülebileceğini dile getirdi.

Haberin Devamı

Doç. Dr. Mengü, İzmir'de 2014 su yılının Ekim- Şubat dönemini kapsayan ilk 5 ayında; 2013 su yılının aynı dönemine göre yüzde 46'lık, uzun yıllar ortalamalarına göre yüzde 23 bir azalma yaşandığını dile getirdi. Su yılının ilk beş ayında Ege Bölgesi'nin tarım potansiyeli olan havzalarında düşen yağış Küçük Menderes Havzası'nda yüzde 24, Büyük Menderes Havzası'nda yüzde 32, Gediz Havzası'nda ise yüzde 29 oranında bir azalma gösterdiğini söyledi. İzmir Yöresindeki barajların doluluk oranları yüzde 45-61 arasında. Tarımsal kuraklığın üretimdeki verim ve kaliteyi etkilediğini dile getiren Doç. Dr. Mengü, "Bu yıl ortalamanın altın gerçekleşen yağış, özellikle buğday, arpa gibi tahılları etkilemiştir. Önümüzdeki aylarda beklenen yağışlar gerçekleşirse hem tahıllar hem de diğer kültür bitkileri için olumsuz etkileri kısmen azalacaktır" dedi.

Haberin Devamı

Doç. Dr. Mengü, "Bu yıl ortalama değerlerin altında gerçekleşen yağış, özellikle buğday, arpa gibi tahılları olumsuz etkilemiştir. Önümüzdeki aylarda beklenen yağışların gerçekleşmesi durumunda, hem tahıllar hem de diğer kültür bitkileri için olumsuz etkiler kısmen azalacaktır. Önümüzdeki aylarda beklenen yağışların gerçekleşmemesi, sulama sezonunu erken başlatacaktır. Bu durum yeraltı ve yer üstü su kaynakları üzerindeki baskıyı daha da arttıracaktır. Yer altı suları çok dikkatli ve denetimli kullanılmalıdır" diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!