Prodi'den EXPO için efe sözü

Güncelleme Tarihi:

Prodiden EXPO için efe sözü
Oluşturulma Tarihi: Eylül 26, 2012 00:00

İTALYA eski Başbakanı ve Avrupa Komisyonu eski Başkanı Prof. Dr. Romano Prodi, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) 2012-2013 akademik yıl açılışına katıldı,

Haberin Devamı


 ilk dersi verdi, “AB ile Türkiye nişanlı gibi... Evlilik için beklemeliyiz. Avrupa küreselleşmekten, göçten, işsizlikten korkuyor” dedi. Fahri doktora ünvanı verilen Prodi, kendisinden önce konuşan İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş’ın EXPO konusunda yaptığı espriye de cevap verdi. Romano Prodi, Demirtaş’ın, “Sayın Prodi EXPO 2015 seçimleri sırasında bizimleydi ancak Milano’yu destekledi” sözlerine, “İzmir’in EXPO yarışında Milano’ya destek verdiğim için sizden özür diliyorum ama bir sonraki maçta size yardım edeceğim” karşılığını verdi.

Prodiden EXPO için efe sözü


Süratli davranın
Prodi, Ekrem Demirtaş’ın, EXPO 2020 sunumunu yapma teklifine de olumlu yaklaştı, “Şahsen İzmir’e karşı büyük sempati duyuyorum. Yapmamak için bir sebebim yok ama ben hükümette değilim. Şahsıma ait konuşuyorum” dedi. Demirtaş bunun üzerine, “Destek vermek için hükümette olmanıza gerek yok. EXPO 2015’te Milano’nun sunumunu Al Gore yapmıştı ve çok etkili olmuştu” diye konuştu.
Romano Prodi, EXPO 2015 Milano deneyimlerini de paylaştı: “Milano’daki deneyime göre şunu tavsiye ederim. Bütün ülkelere tek tek önem verip onlarla ilişkileri geliştirmek lazım. Özellikle de küçük ülkelerden başlayarak. Okyanustaki üç küçük adanın desteği Al Gore’un desteğinden daha önemli. Ben geceler boyu en küçük ülkelerle telefonda görüştüm. Doğrudan kendim bu ilişkileri geliştirdim. Bunu Türkiye’nin en tepedeki siyasi temsilcileri de yapmalı. Çünkü bir ülke düşünün ki, Gül ve Erdoğan tarafından doğrudan telefonla çağrılıyor. O ülke kendini onurlandırılmış hisseder. İkinci tavsiye edeceğim şey ise süratli davranın. Çünkü bir ülke rakip şehir için yükümlülük altına girdiyse fikrini değiştirmek çok zorlaşır.”

Haberin Devamı

Takım oyunu şart
 İzmir’in rakiplerinin çok kuvvetli olduğunu ifade eden Prodi, şöyle devam etti: “Sao Paulo malum, Dubai’nin İzmir kadar tarihi geçmişi yok ama parası çok. EXPO için harcanacak enerji, uygulanacak strateji normal bir seçim kampanyası gibidir. Bütün oyları temin etmek için çalışmak lazım. Ve bunu tek tek yapmak lazım. Mesela benim Milano Belediye Başkanı ile farklı siyasi kulvarda olmama karşın bana bu görevi veriyordu, ben de üstleniyordum. Herkese gerekli olan telefon konuşmalarını yapıyordum. Çok ağır bir çalışma ama oyunun kuralı bu. Futbol maçı gibi değil, çok karmaşık bir oyun. Fakat en önemli şey şu andan itibaren İzmir’le Ankara’nın bir takım oyunu yapmasıdır. Brezilya Sao Paulo ile tam bir birliktelik içinde yürütecek, yaşadığım deneyimle bunu söylüyorum. EXPO konusunda Milano’nun başında bir sağ idari yapılanma var. Ben sol hükümeti temsil ediyorum, hiçbir zaman bunu sorun etmedim. Aramızda genç bir idareci seçmiştik. Benimle Milano Belediye Başkanı arasındaki ilişkileri sağlıyordu. Mesela diyordu ki, ‘Başkan a, b, c ülkelerine gitti; bu ülkelerin şu şu şu kişilerine telefon edebilir misiniz?’ Ben de hemen arıyordum. En önemli nokta küçük ülkelere önem vermek. Önemli olan oyunu kuralına göre oynamak.”

Haberin Devamı

Hedef dünya üniversitesi
Ekrem Demirtaş ise konuşmasında dünya üniversitesi olmayı hedeflediklerini vurguladı, şunları kaydetti: “Mütevelli heyet olarak 2012’de üniversitemizi her yönden güçlük ve kaliteli bir eğitim kurumu yapma çabamıza devam ederken, büyümeye ve yeni hedeflere doğru yöneltmeye çalışıyoruz. Lisans eğitimimize iki yeni fakülte ilave ederken, yüksek lisans ve doktora programlarına ağırlık verme kararı aldık. Çünkü, ülkemiz küresel güç olma yolunda istikrarlı biçimde ilerliyor. Bu yolda daha iyi eğitimli iş gücüne ihtiyacımız var. Biz de ülkemiz hedefine katkı olarak lisan eğitimini tamamlamış, hatta bir süre iş yaşamına girmiş kişileri çok çeşitli konularda yüksek lisans ve doktora programlarıyla vasıflı hale getireceğiz.”
Rektör Prof. Dr. Tunçdan Baltacıoğlu ise dünyanın küreselleşmeyle birbirine yakınlaştığını dile getirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!