Otizmli gençler mavi balonlarla yürüdü

Güncelleme Tarihi:

Otizmli gençler mavi balonlarla yürüdü
Oluşturulma Tarihi: Nisan 03, 2015 02:01

ÇANAKKALE'de 'Otizme bir mavi ışık da sen yak' kampanyası kapsamında Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü yapıldı.

Haberin Devamı

Çanakkale'deki Cevatpaşa Ortaokulu, Çanakkale Belediyesi Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi ve Merkez Mehmet Akif Ersoy Mesleki Teknik ve Eğitim Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 'Otizme Farkındalık Günü' yürüyüşü kordon boyunda Golf Çay Bahçesi önünden başladı. Yürüyüşe Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Gençlik ve Spor İl Müdür Nüammer Uslu, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Büyük, AK Parti Kadın ve Gençlik Kolları yönetimi ile öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda kişi katıldı.

Otizmli gençler mavi balonlarla yürüdü


Golf Çay Bahçesi önünde başlayan ve Morabbin Parkı önünde sona eren yürüyüşte renkli görüntüler ortaya çıkarken otizmli genç, öğrenci, öğretmen ve katılımcılar ellerinde taşıdıkları mavi balonlarla 'Otizme bir mavi ışık da sen yak kampanyası' mesajı verdi. Morabbin Parkı'nda devam eden etkinlikte Çanakkale Belediyesi Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Uygulama Müdür Vekili Erdem Şenol, Birleşmiş Milletler tarafından bütün dünyada 2 Nisan'ın Otizm Farkındalık Günü olarak ilan edildiğini söyledi. Nisan ayı boyunca tüm dünyada Otizm konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıldığını da söyleyen Şenol, "Türkiye'de Otizm çalışmalarına Tohum Otizm Vakfı öncülük ediyor. Tek tedavisi, erken tanı ve yoğun özel eğitimdir. Dünyada her 68 çocuktan birisi Otizmli doğuyor. Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2 bin 500 çocuktan birine konan Otizm tanısı, 2001 yılında 250, 2013 yılında ise 88 çocuktan birine denk gelirken günümüzde doğan her 68 çocuktan biri Otizmli olarak dünyaya geliyor. Otizm için bilinen tek çare erken tanı ve özel yoğun eğitimdir" dedi. Çanakkale Belediyesi Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdür Vekili Erdem Şenol'un konuşmasının ardından otizmli gençler, yürüyüşe destek veren Milli Eğitim Müdürlüğü adına Müdür Yardımcısı Murat Büyük'e çiçek verip teşekkür ettiler.

Haberin Devamı

Otizmli gençler mavi balonlarla yürüdü


Etkinlik kapsamında Morabbin Parkı'nın ortasında ellerinde mavi balonlarla toplanan Otizmli gençler 'Hayat Bayram' olsa şarkısı ile mavi balonları gökyüzüne bıraktı. Otizm Farkındalık Günü yürüyüşü etkinliği Otizmli gençlerin 2 Nisan Dünya Otizm Günü'nü şarkılar eşliğinde oynayarak kutlaması ile sona erdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!