GeriEge İzmir’de 7 bin Suriyeli sokakta yaşıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir’de 7 bin Suriyeli sokakta yaşıyor

İzmir’de 7 bin Suriyeli sokakta yaşıyor
refid:27022202 ilişkili resim dosyası

ÜÇ yıldır süren iç savaşın ardından 1.2 milyon Suriyeli Türkiye’ye sığındı. Bunlardan 220 bini kurulan 24 kampta barınırken, 250 bini Türkiye’deki akrabalarının yanına yerleşti, 530 bini de ev kiraladı.

Kalan 200 bininin ise sokakta, parklarda, inşaatlarda ve kendi imkanlarıyla kurdukları barınaklarda yaşadığı sanılıyor. Kontrolsüz yaşayan bu nüfus hem emniyet birimlerini, hem de vatandaşı kaygılandırıyor. İzmir’de Konak, Buca ve Karabağlar’da çok sayıda dilencilik yapan Suriyeli çocuk görmek mümkün.

İzmir’de 7 bin Suriyeli sokakta yaşıyor


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) alınan bilgilere göre, sokakta yaşayan Suriyelilerin başı çektiği il İstanbul. İstanbul’da 250 bin Suriyelinin olduğu, 50 binin sokaklarda barındığı tahmin ediliyor. Suriyelilerin İstanbul’dan sonra en çok yerleştikleri yerler arasında ise Ege illeri var. İzmir’de 13 bini kayıtlı, 7 bin civarı kayıt dışı 20 bin Suriyeli bulunuyor. Ege’deki toplam sayı ise 28 bin 670.

İzmir’de 7 bin Suriyeli sokakta yaşıyor

10 İLDE 24 KAMP

10 ilde oluşturulan ve 220 bin kişinin kaldığı 24 mülteci kampında kalanların ihtiyaçları en küçük ihtiyaca kadar karşılanıyor. Sokaktaki Suriyelilere de sağlık hizmeti verilmesi için kayıt altına alma çalışmaları sürdürülüyor. Valilikler ve AFAD il müdürlüklerinin yürüttüğü bu çalışmalarda kayıt altına alınan Suriyeli mülteciler kabul etmeleri halinde kamplara yerleştirilecek.

İzmir’de 7 bin Suriyeli sokakta yaşıyor

Bulundukları illerden ayrılmak istemeyenlere ise valilikler ve AFAD üzerinde yardım yapılıyor.
Kamplar şöyle: Hatay (Altınözü, Boynuyoğun, Apaydın, Yayladağı-1, Yayladağı-2), Gaziantep (İslahiye, Karkamış, Nizip-1, Nizip-2), Kilis (Öncüpınar, Elbeyli, Seve), Şanlıurfa (Ceylanpınar, Akçakale, Harran, Viranşehir), Osmaniye (Cevdetiye, Düziçi), Kahramanmaraş, Mardin (Midyat, Nusaybin), Adıyaman, Adana (Sarıçam), Malatya.

NEREDE KAÇ KİŞİ

· Aydın: Bin kayıtlı, 2 bin kayıt dışı, toplam 3 bin
· Balıkesir: 500 kayıtlı, kayıt dışı bilinmiyor
· Çanakkale: 200 kayıtlı, kayıt dışı bilinmiyor
· Denizli: 970 kayıtlı, 2 bin kayıt dışı, toplam 2 bin 970
· Muğla: 750 kayıtlı, 3 bin kayıt dışı, toplam 3 bin 750
· Manisa: 800 kayıtlı, 350 kayıt dışı, toplam bin 150
· Uşak: 175 kayıtlı, 300 kayıt dışı, toplam 473

Kayıt dışı rakamlar tahmini verilere tespit edilmiştir.

False