Buca’ya dev merkez yolda

Güncelleme Tarihi:

Buca’ya dev merkez yolda
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 07, 2016 12:15

BUCA Belediyesi, ilçenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yaylacık Mahallesi’ne İzmir’in en büyük spor ve kültür kompleksini yapmak için harekete geçti.

Haberin Devamı

Önümüzdeki aylarda temeli atılacak olan ve 13 bin metrekarelik alanda projelendirilen Buca Kültür ve Spor Kompleksi; 200 ve 400 kişilik hale de dönüştürülebilen 800 kişilik konferans ve tiyatro salonu, olimpik yüzme havuzu ve oyun alanları ile kentin kültür ve spor merkezi ihtiyacını giderecek. Güneş panelleri kurularak kendi enerjisini üretmesi sağlanacak olan kompleks, enerji tasarrufu sağlayan yeşil bina özelliği de taşıyacak.

Buca’ya dev merkez yoldaİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek vereceği proje, Bucalıların kültürden spora tüm ihtiyaçlarını tek bir çatı altında karşılayabilecek kapasitede düzenlenecek. Projede kent belleğini oluşturmak için de Kent Müzesi yer alacak. Kompleksin en üst katında kurulacak olan Kent Müzesi, Buca’nın binlerce yıl öteden bugüne uzanan tarihi serüvenini gelecek kuşaklara aktarma ve turizmin kentteki gelişimine katkı açısından önemli bir adım olacak.

Buca Kültür ve Spor Kompleksi ve Kent Müzesi, diğer kamu binalarının aksine halkla arasındaki duvarları da ortadan kaldıracak. Çevresinde herhangi bir duvar ya da tel örgü bulunmayacak olan kompleks halkın kolaylıkla ulaşabileceği bir özelliğe de sahip olacak.

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Buca Kültür-Spor Kompleksi ve Kent Müzesi’nin tamamlanması ile Buca’nın İzmir’in cazibe merkezi olma hedefine büyük bir adım daha atılmış olacağını söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!