Akhisar faytonu dünyaya açılıyor

Güncelleme Tarihi:

Akhisar faytonu dünyaya açılıyor
Oluşturulma Tarihi: Ocak 02, 2008 00:00

Türkiye’nin tek fayton fabrikası, İstanbul Büyükada’dan sonra ABD, Rusya, Polonya’dan siparişler alarak, adından uluslararası piyasada söz ettiriyor.

MANİSA’nın Akhisar İlçesi’ndeki fayton fabrikası, ABD’nin New York Şehri’ndeki Central Park’ta kullanılmak üzere fayton imalatına başladı. Rusya’ya da fayton yapan, Polonya’dan da sipariş alan firmanın ortaklarından Bülent Güneş, dünyanın dört yanında Akhisar’ın adını duyurmaya başladıklarını söyledi. Geçtiğimiz Haziran ayında açılan, Türkiye’nin tek fayton fabrikası olduğu bildirilen Güneş Fayton Fabrikası’nın ünü kısa sürede yayıldı. Rusya’dan gelen siparişlerin ilk partisi tamamlandı. İngiliz Landau model faytonlardan dört adet yapılarak ihracata hazır hale getirildi. ABD’den de sipariş alınması heyecan yarattı. "Güneş Fayton" fabrikasının üç ortağından Bülent Güneş, ailesinin 1928 yılından bu yana, atarabası ve fayton imalatıyla uğraştığını belirterek şunları söyledi:

HER YERDEN SİPARİŞ GELDİ: "Fabrikamız açılmadan önce küçük sanayi sitesindeki araba ve fayton imalatı yaptığımız dükkanımızda, eski Genelkurmay Başkanımız Hilmi Özkök’ün siparişiyle Şili Cumhurbaşkanı’na hediye olarak bir fayton yapmıştık. ABD’de, bazı AB ülkelerinde, Rusya’da ulaşım aracı olarak kullanılan faytonun seri imalatına başlama kararı aldık. Altı ay önce yaptığımız açılış töreninden sonra, katıldığımız fuarlarda ve internet dünyasında "Güneş Fayton"un adını duyurduk. Yurt içinde fayton denince ilk akla gelen İstanbul Büyükada ve İzmir’den siparişler aldık. Faytonların herşeyi el emeğiyle yapıldığı için yurt dışından da özel siparişler aldık."

Central Park’a 700 adet

Rusya’dan aldıkları, her yanı kapalı, İngiliz Landau model fayton siparişinin birinci ve ikinci partilerini tamamladıklarını, hazır olan dört faytonu önümüzdeki günlerde yollayacaklarını anlatan Bülent Güneş, şöyle konuştu: "Landau, Victoria, modellerinden sonra ilk defa çift taraflı oturmalı Amerikan Visa-Visi modeli siparişi aldık. Son rötuşlarını tamamladığımız örnek modeli Newyork’ta bulunan Central Park’ta kullanılmak üzere yollayacağız. Central Park’taki faytonları bir İtalyan firması işletiyor. Şirket bu modelden 700 adet istiyor. Polonya’daki bir firma ile körüksüz, üstü açık 60 adet fayton ihracatı için önümüzdeki günlerde sözleşme yapacağız."
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!