Ürdün Kralı'ndan IŞİD'e sert mesaj

Güncelleme Tarihi:

Ürdün Kralından IŞİDe sert mesaj
Oluşturulma Tarihi: Şubat 05, 2015 08:37

Ürdün Kralı Abdullah, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi yakarak öldüren IŞİD'e sert bir mesaj verdi. Ürdün Kralı, "Şehit pilot Muaz el-Kesasibe'nin kanı heder olmayacak. Ürdün'ün bu korkakça işlenen suça cevabı sert olacak" dedi. Ürdün, yaşanan gelişmeler üzerine ABD ziyaretini yarıda kesen Kral Abdullah'ın dönüş yolunda olduğu saatlerde, "IŞİD ve El Kaide mensubu olmaktan" yargılanan Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam etmişti.

Haberin Devamı

Ürdün Krallık Divanından yapılan yazılı açıklamaya göre Kral Abdullah, dün terör örgütü IŞİD'in, alıkoyduğu Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi yakarak öldürmesinin ardından başkent Amman'daki Ordu Genel Komutanlığı karargahında üst düzey askeri yetkililerle bir araya geldi.

Kral, burada yaptığı konuşmada, "Şehit pilot Muaz el-Kesasibe'nin kanı heder olmayacak. Ürdün'ün korkakça işlenen bu suça cevabı sert olacak" dedi.

Ürdün Kralından IŞİDe sert mesaj
IŞİD, Ürdünlü pilotun yakıldığı vahşet görüntülerini dev ekranlarda izletti

Kral Abdullah, "Bu terörist örgüt, yalnızca bizimle savaşmıyor, İslam dini ve hoşgörü değerleri ile de savaşıyor. Biz bu savaşı, inancımızı, değerlerimizi, insani ilkelerimizi korumak için veriyoruz. Bunun için savaşımız amansızca olacaktır. Suçlulara karşı tetikte olacağız, onları kendi yuvalarında vuracağız" diye konuştu.

Ürdün Kralından IŞİDe sert mesaj

Pilotun öldürülmesi üzerine ABD ziyaretini yarıda kesen Ürdün Kralı'nı Amman Havalimanı'nda yüzlerce kişi karşıladı. Kral aracını kendi kullandı.

Haberin Devamı

KİLİSELERDE ÖLDÜRÜLEN PİLOT İÇİN DUA

Bu arada Ürdün'ün çeşitli kiliselerinde, Kesasibe için ayinler düzenlendi, çanlar çalındı. Ürdünlü Hristiyanlar, ayinlere katıldı, dünyaya barışın hakim olması için dua etti.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Kesasibe'nin ölümü dolayısıyla Kral Abdullah'a taziye mesajı yolladı.

Hamas da IŞİD'in Ürdünlü pilotu yakarak öldürmesini kınadı.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "Hamas, bu çirkin suçu kınıyor. Ürdünlü pilot Kesasibe'nin yakılarak öldürmesini kınadığı gibi, İslam ümmetine yapılan her türlü saldırıyı da kınıyor" denildi.

IŞİD, Ürdünlü pilot Kesasibe'nin demir kafese konularak ateşe verilme görüntülerinin yer aldığı video kaydını önceki akşam internette yayınlamıştı. Ürdün makamları da ertesi sabah, "IŞİD ve El Kaide mensubu olmaktan" yargılanan Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli'yi idam ettiğini açıklamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!