GeriDünya Ülkesinde rejim değişti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  66
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ülkesinde rejim değişti

Ülkesinde rejim değişti
refid:11462421 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Somali Cumhurbaşkanı Şerif Ahmed'in Türkiye turu sürürken Somali’de şeriat oybirliği ile kabul edildi. Somali bugünden itibaren İslamcı bir ülke.

Somali’de geçiş dönemi parlamentosu, 1991’den bu yana içsavaş bulunan ülkede şeriat yasalarının uygulanmasını öngören yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti.

Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, Ankara'da dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüştükten sonra bugün uçakla İstanbul'a geçti.

Ahmed, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer ilgililerce karşılandı. Şerif Ahmed, yarın İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezecek. Ahmed, 20 Nisan Pazartesi günü Çorlu’da bazı tesisleri ziyaret edecek ve 21 Nisan Salı günü Türkiye’den ayrılacak.

Ancak, Somali Cumhurbaşkanı Türkiye'de temaslarını sürdürürken ülkesinde geçici parlamento çok önemli bir karara imza attı. Ülkede şeriat yasalarının uygulanmasını öngören yasa, oybirliğiyle kabul edildi. Somali Meclis Başkan Yardımcısı Osman İlmi Bokor, oylamaya parlamentonun 340 üyesinin katıldığını ve oybirliğiyle Somali’de şeriatın uygulanmasını kabul ettiklerini belirterek, "Hükümet tarafından sunulan yasa önergesi parlamento tarafından kabul edildi. İslamcı bir hükümetimiz var" diye konuştu. Somali hükümeti, 10 Martta şu anki yetkililere muhalif köktendinci direnişçiler tarafından talep edilen şeriattan yana olduğunu açıklamıştı.

Somali’nin büyük bölümü, geçiş yönetimi kurumları, parlamento ve hükümetin kontrolünde değil. Ülkenin orta ve güneyinin büyük kısmı İslamcı direnişçilerin elinde bulunurken, kuzeyinde tek yanlı bağımsız yönetim ilan edilen iki bölge yer alıyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle