‘Türkiye’nin güvenlik endişeleri çözülebilir’

Güncelleme Tarihi:

‘Türkiye’nin güvenlik endişeleri çözülebilir’
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 21, 2022 07:00

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği güvenlik endişelerinin çözülebileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Sullivan, Biden’ın Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan Asya ziyareti esnasında başkanlık uçağında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘AÇIKLAMAYA HAZIRIZ’

ABD Başkanı Joe Biden’ın önceki gün İsveç ve Finlandiya liderleri ile bir araya geldiğine işaret eden Sullivan, ABD’nin söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine desteğinin tam olduğunu vurguladı. Sullivan, Türkiye’nin söz konusu iki ülkenin NATO üyelik sürecine ilişkin duruşu konusunda ise “Türkiye’nin, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer yetkililer tarafından dile getirilen endişelerinin konuşulup çözülebileceğine inanıyoruz” diye konuştu. Bu arada Fransız medyasına konuşan Finlandiya Avrupa İşleri Bakanı Tytti Tuppurainen, Türkiye ile istişare etmeye hazır olduklarını vurgulayarak “Türkiye için belirsiz olabilecek her şeyi açıklamaya hazırız” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!