Trump sonuçları kabul edecek... Ama bir şartla!

Güncelleme Tarihi:

Trump sonuçları kabul edecek... Ama bir şartla
Oluşturulma Tarihi: Ekim 21, 2016 07:37

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı iş adamı Donald Trump, 8 Kasım'daki seçime ilişkin, "Eğer kazanırsam, bu büyük ve tarihi başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kabul edeceğim" dedi. Trump, daha önceki açıklamasında, seçimlere hile karıştığını, bu yüzden sonuçları kabul etmeyeceğini söylemişti.

Haberin Devamı

Trump, Ohio eyaletinin Delaware bölgesindeki seçim mitinginde, seçim sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Önceki akşam Las Vegas'ta yapılan son başkanlık tartışmasında "seçimlere hile karıştığına inandığını" ve bu durumda "sonuçları kabul etmeyebileceğini" söyleyen Trump, Ohio'daki seçim mitinginde sözlerinin arkasında durduğunu belirtti.

"Tüm seçmenlerime ve destekçilerime şu sözü vermek istiyorum: Eğer kazanırsam, bu büyük ve tarihi başkanlık seçimlerinin sonuçlarını kabul edeceğim" diyen Trump, Demokrat rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın seçimlere hile karıştırdığı yönündeki iddialarını yineledi. Ancak "temiz bir seçimin sonuçlarını kabul edeceğini" dile getiren Trump, "Şüpheli bir sonucun ortaya çıkması halinde yasal haklarımı saklı tutuyorum" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Trump'ın seçim sonuçlarını kabul etmeyebileceği şeklindeki sözlerine Demokratlardan olduğu kadar Cumhuriyetçi Partiden de tepki gelmiş, partinin ileri gelenleri Trump'ın "siyasi nezakete" daha fazla riayet etmesi gerektiğini dile getirmişlerdi.

8 Kasım'daki başkanlık seçimlerine 20 günden az bir zaman kala ülke genelindeki anketleri yayınlayan siyasi analiz sitesi "Real Clear Politics"e göre Clinton, Trump'ın yaklaşık 6 puan önünde bulunuyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!