Trump son engeli de aştı

Güncelleme Tarihi:

Trump son engeli de aştı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 20, 2016 08:55

ABD'nin "seçilmiş başkanı" Cumhuriyetçi Donald Trump, 538 üyeli Seçici Kurul'un dünkü oylamasında resmi olmayan sonuçlara göre 304 delegenin oyunu alarak başkanlığını garantilemiş oldu.

Haberin Devamı

Dört yılda bir yapılan başkanlık seçimlerinde seçmenlerin doğrudan başkanı değil, başkanı seçmekle görevli Seçici Kurul üyelerine oy verdikleri ABD'de, delegeler partilerinin adayı için dün 50 eyalet ve başkent Washington DC'de oylarını kullandı.

SADECE İKİ FİRE VERDİ

Resmi olmayan sonuçlara göre toplam 538 delegeden 304'ünün oyunu alan seçilmiş başkan Trump, Seçici Kurul nezdinde Beyaz Saray'daki koltuğunu garanti altına aldı. 8 Kasım'daki seçimlerde 306 delege kazanan Trump, sadece Teksas eyaletindeki iki delegenin oyunu alamadı.

Seçici Kurul oylamasını 227 oyla kapatan Demokrat Hillary Clinton ise 8 Kasım'daki sonuçlara göre toplamda beş delegenin desteğini kaybetti. Clinton 8 Kasım akşamı 232 delege desteğine sahipti.

Bu sonuçlarla Demokratların, "bazı Cumhuriyetçi delegelerin Trump'a oy vermeyerek bir meşruiyet tartışması başlatması ümidi" sona ermiş oldu.

Haberin Devamı

Trump son engeli de aştı

Rusya'nın siber saldırı yoluyla ABD seçimlerine "müdahale ettiği" yönündeki iddiaların gölgesinde gerçekleşen Seçici Kurul oylamasında kayda değer bir sürpriz yaşanmadı ve Cumhuriyetçi delegeler, partilerinin başkan adayına Beyaz Saray'ın yolunu açtı.

Ayrıca dünkü oylamalarda, Pensilvanya ve Wisconsin gibi bazı eyaletlerde ufak çaplı gösterilerin olduğu ve göstericilerin Trump karşıtı sloganlar atarak delegelere seslerini duyurmaya çalıştıkları haberleri basına yansıdı.

Seçici Kurul oylamasının sayımı 6 Ocak Cuma günü ABD Kongresi'nde yapılacak ve resmi sonuç Başkan Yardımcısı Joe Biden tarafından açıklanacak.

8 Kasım'daki seçimlerden ülkenin 45'inci başkanı olmaya hak kazanarak çıkan Trump, 20 Ocak'taki yemin töreninin ardından görevi, mevcut Başkan Barack Obama'dan devralacak.

 

BAKMADAN GEÇME!