Trump rakipsiz

Güncelleme Tarihi:

Trump rakipsiz
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 04, 2016 23:08

ABD’de önseçim sürecinde Cumhuriyetçi Parti’de Donald Trump’ın başkan adaylığı önünde artık bir engel kalmadı. Demokrat Parti’de ise aday olması beklenen Hillary Clinton, Bernie Sanders’a yine yenildi.

Haberin Devamı

GEÇEN Temmuz kampanyasına başlar başlamaz anketlerde öne geçtiği zaman “Geçici” dediler. Şubat ayında önseçimler başladığında Iowa’daki ilk yarışı kaybetti, “Gördünüz mü, bitti” dediler. Sonra diğer eyaletleri kazanmaya başlayınca da, “Fazla dayanamaz” dediler. Ancak kazanmaya devam ettikçe “Parti kurultayında seçilemez” demeye başladılar. Ve salı gecesi gerçekle yüzleşmek zorunda kaldılar. Cumhuriyetçi Parti, Indiana önseçimlerinden sonra New York’lu milyarder işadamı, skandallarla büyüyen Donald Trump’ın başkan adaylığını artık kabullendi. Parti genel başkanı Reince Priebus, Trump’ın Indiana’daki önseçimi de yüzde 53’lük net bir oy oranıyla kazanması ve rakibi Teksas Senatörü Ted Cruz’un artık yarıştan çekildiğinin anlaşılmasından sonra attığı bir Tweet mesajıyla “Trump muhtemelen Cumhuriyetçi Parti adayı olacak, hepimizin birleşmesi ve Hillary Clinton’ı yenmeye odaklanması lazım” dedi.

Haberin Devamı

BAŞKAN YARDIMCISI ARIYOR

Cumhuriyetçi Parti’de şimdiye kadar Trump, Cruz ve Ohio Valisi John Kasich arasında süren yarışta, Indiana’daki sonuçların ardından önce Cruz’un sonra da Kasich’in çekilmelerinin ardından artık sadece Trump kaldı. Trump’ın temmuzdaki kurultayda adaylığı kazanması için gerekli 1237 delege sayısına ulaşmasının önünde hiçbir engel kalmadığı için de, yarış fiilen sona erdi. Nitekim, Trump’ın kampanyası, şimdi başkan yardımcılığı için gerekli araştırmaya başladıklarını açıkladı.

HILLARY YİNE SENDELEDİ

Cumhuriyetçi Parti’de yaşanan kamplaşmaya rağmen Demokrat Parti’de süper delegeler de dahil edildiğinde adaylık için sadece 163 delegeye ihtiyacı kalan ve artık aday olduğu neredeyse kesinleşen Hillary Clinton kampanyasının bir türlü ivme kazanamaması ise Trump’a avantaj sağlıyor. Nitekim, 26 Nisan’da beş eyalette birden yapılan önseçimlerin dördünü birden kazanınca artık kendine geldiği zannedilen Clinton, salı gecesi Indiana’da Bernie Sanders’a yine yenildi. Ve son önseçim yenilgilerinden sonra kampanyasında çalışan birçok kişiyi çıkartan ve yarışı artık sonlandırmaya hazırlanan Sanders, Indiana’da yüzde 53 oy kazanıp Hillary’yi devirince, akşam kameraların karşısına geçip yarışı devam ettirme sözü verdi.

Haberin Devamı

İKİ HANDİKAPLI ADAY

Böylece kasım ayındaki ABD başkanlık yarışının iki handikaplı aday arasında geçeceği artık neredeyse belli oldu. Bir tarafta partisinin istemediği ama halkın genelini yansıtmayan öfkeli ve radikal bir taban hareketiyle adaylığı söke söke alan Donald Trump. Öbür tarafta partisinin istediği ama özellikle gençler nezdinde halk arasında bir türlü ivme kazanamayan Hillary Clinton.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!