Tesadüfen yaşıyoruz

Güncelleme Tarihi:

Tesadüfen yaşıyoruz
Oluşturulma Tarihi: Nisan 25, 2008 11:06

Dünyada sadece 2 bin insan yaşıyordu. Soyumuz tükenmenin eşiğine gelmişti.

Haberin Devamı

Amerikalı ve İsrailli paleontologlar,  insanlığın 70 bin yıl önce aşırı iklim koşullarından ötürü soyunun  tükenmenin eşiğine geldiğini ortaya çıkardı.

ABD'den Stony Brook Üniversitesi, IBM Araştırma Merkezi ve İsrail'den Rambam Tıp Merkezi'nin yaptığı araştırmada, 70 bin yıl önceki aşırı iklim  koşullarının, insan nüfusunu öylesine azalttığı ve soyunu tükenme noktasına getirdiği belirlendi.

Stony Brook'tan Paleontoloji Profesörü Meave Leakey, makalesinde "Bundan sadece 70 bin yıl önce nüfusumuzun o kadar azaldığını ve tükenmenin  eşiğine geldiğini kim düşünür" ifadesini kullandı.

Bu alanda önceki araştırmalar, bugün 6.6 milyara ulaşan insan nüfusunun 70 bin yıl önce sadece 2 bin kişi olduğunu gösteriyor.

Doğu Afrika'nın 135 bin ila 90 bin yıl önce büyük bir kuraklık dönemi geçirdiğini ve bu iklim koşullarının, birbirinden ayrı gelişen iki küçük  gruba böldüğü insan nüfusunda önemli değişikliğe neden olduğunu  belirleyen bilim adamları, ilk insanların 100 bin yıl boyunca ayrı  yaşadıktan sonra tek bir pan-Afrika nüfusu haline sadece 40 bin yıl önce  geldiğini belirtiyor.

Haberin Devamı

National Geographic Society'den Spencer Wells de, bu araştırmanın insan  soyunun tarihinin kilit noktalarını otaya çıkarmak için genetiğin  olağanüstü gücünü ortaya koyduğunu belirterek, "İlk insanların tüm  dünyaya yayılmadan önce soylarının az daha tükenmekte olduğu ve çok zor  iklim koşullarından ötürü birbirinden ayrı küçük gruplar halinde  yaşadıkları DNA'mızda yazılı" diye konuştu.

İlk insanlar, ortadan yok olmanın eşiğine geldikleri bu karanlık dönemin  ardından Afrika kıtasının pek çok bölgesini işgal etmesini sağlayacak  biçimde hızla çoğaldıktan sonra, diğer kıtalara yayılmak üzere  Afrika'dan göç etti.

Bu dönemin Afrika'da Taş Devrinin sonuna denk geldiğini ve karmaşık bir  dil konuşmaya, soyut düşünmeye başlayan modern insanın başlangıcı  olduğunu düşünen bilim adamları, ilk insanların Afrika dışına çıkması ve  diğer kıtalarda yayılmaya başlamasının, bundan yaklaşık 60 bin yıl önce  meydana geldiğini tahmin ediyor.

Haberin Devamı

Araştırma, American Journal of Human Genetics dergisinde yayımlandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!