Son dakika... İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ekim 24, 2022 16:45

İngiltere'de Liz Truss dönemi sona erdi... Eski maliye bakanı Rishi Sunak, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçildi. Diğer başbakan adayı Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100'ünün desteğini alamadığı için Sunak, milletvekilleri ve parti üyeleri arasında oylama yapılmadan seçimi kazandı.

Haberin Devamı

İngiltere'de, eski maliye bakanı Rishi Sunak, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yeni lideri seçildi. 

Diğer başbakan adayı Penny Mordaunt, partinin 357 milletvekilinden en az 100'ünün desteğini alamadığı için yarıştan çekildi.

Sunak bunun üzerine milletvekilleri ve parti üyeleri arasında oylama yapılmadan seçimi kazandı.  42 yaşındaki Sunak, İngiltere'nin modern tarihindeki en genç başbakan olacak.

Kral 3. Charles'ın en kısa sürede hükümeti kurma görevini Sunak'a vermesi bekleniyor. Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün akşam liderlik yarışına katılmayacağını açıklamıştı

SUNAK'TAN İLK AÇIKLAMA

Sunak, eski Başbakan Liz Truss'a kamu hizmeti için teşekkür ederek, "Liz Truss'ı ülkeye özel kamu hizmetinden dolayı saygıyla anmak istiyorum. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında büyük bir değişim döneminde ve son derece zor koşullar altında haysiyet ve zarafetle liderlik etti" dedi.

Haberin Devamı

Son dakika... İngilterenin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu

“BU ÜLKEYE ÇOK ŞEY BORÇLUYUM"

Sunak, "Meclisteki meslektaşlarımın desteğini almaktan ve Muhafazakar Parti'nin genel başkanlığına seçilmekten onur duyuyorum. Sevdiğim partiye hizmet edebilmek ve bu hizmetleri ülkeye iade etmek hayatımın en büyük ayrıcalığı. Bu ülkeye çok şey borçluyum" dedi.

“PARTİMİZİ VE ÜLKEMİZİ BİR ARAYA GETİRMEYİ EN BÜYÜK ÖNCELİĞİM YAPACAĞIM”

Ülkedeki ekonomik aksaklıklara dikkat çeken Sunak, "Derin bir ekonomik zorlukla karşı karşıya olduğumuza şüphe yok. Artık istikrara ve birliğe ihtiyacımız var. Partimizi ve ülkemizi bir araya getirmeyi en büyük önceliğim yapacağım. Çünkü karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelmenin ve gelecek nesiller için daha iyi bir gelecek inşa etmenin tek yolu bu. Size dürüstlük ve alçakgönüllülükle hizmet edeceğime ve her gün İngiliz halkına hizmet etmek için çalışacağıma söz veriyorum" dedi.

Son dakika... İngilterenin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu

Haberin Devamı

MİLLETVEKİLLERİ SUNAK'I ALKIŞLARLA KARŞILADI

Sunak, Başbakan ve Muhafazakar Parti lideri ilan edilmesinin ardından geldiği parti genel merkezinde milletvekilleri tarafından coşkuyla karşılandı. Milletvekilleri alkışlar ve tezahüratlarla Sunak'ın liderliğini kutladı. Eski Başbakan Truss da dahil olmak üzere bakanlar ve milletvekilleri Sunak'ı tebrik etti. Eski Başbakan Truss, "Yeni Başbakanımız ve Muhafazakar Parti'nin lideri olarak atanan Rishi Sunak'ı tebrik ediyorum ve kendisini tamamen destekliyorum" dedi.

Savunma Bakanı Ben Wallace ise yaptığı açıklamada, "Meslektaşım Rishi Sunak'ı tebrik ediyorum. Bu zorlu zamanlarda dizginleri eline aldığı için ona en iyi dileklerimi sunuyorum. Başbakan olarak bizi Birleşik Krallık'ın çıkarları doğrultusunda yönetmek üzere bir araya getirme konusunda desteğimize sahip" dedi.

Haberin Devamı

Son dakika... İngilterenin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu

SUNAK'IN VAATLERİ NELER?

2020 yılının Şubat ayında Maliye Bakanı olan Sunak birkaç hafta içinde Covid salgını ve kapatmalarla büyük bir daralmaya giren ekonominin yönetimindeydi.

Son dakika... İngilterenin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu
Rishi Sunak pandemi sırasında yeme içme sektörünü desteklemek amacıyla 'dışarıda yemek ye, ekonomiye katkıda bulun' kampanyasını teşvik etmişti... 

Yazın yürütülen başbakanlık yarışında enflasyon kontrol altına alınıncaya kadar vergilerde indirim yapmayacağını söyleyerek diğer adaylardan farklı bir çizgide duran Sunak, önde gelen eski kabine üyelerinin desteğini aldı.

Haberin Devamı

Maliye Bakanlığı döneminde sağlık ve sosyal yardım bütçesini desteklemek amacıyla sosyal sigorta primlerini yükseltmiş, aynı zamanda prim ödeyecek asgari gelir sınırını artırmıştı.

Sunak lider seçilirse şu adımları atmayı vadetmişti:

  • Enflasyon kontrol altına alındıktan sonra vergilerde indirime gitmek
  • Bir sonraki yasama yılının sonuna kadar gelir vergisini düşürmek
  • Kamu çalışanlarının ücret pazarlıklarını bağımsız bir kurula devretmek
  • 2023 Nisan ayı itibariyle kurumlar vergisini yüzde 19'dan yüzde 25'e çıkarmak
  • Savunma bütçesini mevcut GSYİH'nın yüzde 2'si düzeyinde sürdürmek

OXFORD'DA OKUDU, GARSONLUK YAPTI

1980 Southampton doğumlu Sunak'ın her ikisi de Hint kökenli olan anne ve babası İngiltere'ye Doğu Afrika'dan 1960'larda göçmüş. Son derece seçkin bir özel okul olan Winchester Koleji'ne giden Sunak, yaz tatillerinde garson olarak çalıştı.

Daha sonra Oxford Üniversitesi'nde felsefe, siyaset ve ekonomi okudu. Lisansüstü yaptığı Stanford Üniversitesi'nde, dev bilişim şirket iInfosys'in kurucularından, Hint asıllı milyarder Narayana Murthy'nin kızı ve mirasçısı olan eşi Akshata Murthy ile tanıştı.

Haberin Devamı

Bir süre Goldman Sachs şirketinde analist olarak çalışan Sunak daha sonra iki yüksek riskli yatırım fonunun kuruluşuna ortak oldu. Kişisel serveti en büyük Muhafazakar milletvekillerinden biri olduğu düşünülen Sunak, varlığı konusunda şimdiye kadar bir açıklama yapmadı.

2015 yılından bu yana Yorkshire bölgesindeki Richmond'dan Muhafazakar milletvekili olan Sunak, Theresa May hükümetinde bakan yardımcılığı yapmış, daha sonra Boris Johnson hükümetinde Hazine baş müsteşarlığına getirilmişti.

Son dakika... İngilterenin yeni başbakanı Rishi Sunak oldu
Tıpkı Johnson hükümetinden istifa eden ama liderlik yarışına girmeyen eski Sağlık Bakanı Sajid Javid gibi Rishi Sunak da anne ve babasının göçmen olmasının, kendisinin ise İngiltere'de doğmuş olmasının önemli olduğunu söylüyor...

2020 yılı Şubat ayında Maliye bakanlığına getirilen Sunak, başlangıçta Boris Johnson'un sıkı bir destekçisiydi ama onun sonunu getiren ilk istifalardan birini gerçekleştirdi. İstifa mektubunda ekonomiye yaklaşımının Johnson'unkinden temel farklılıklar içerdiğini söyledi.

Brexit kampanyası sırasında İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasını savunan Muhafazakarlar arasında yer aldı.

O dönem kaleme aldığı bir yazıda İngiltere'nin, AB'den ayrılmakla daha özgür, daha adil ve daha gönençli bir ülke olacağı görüşünü savundu.

Brexit'i savunurken dile getirdiği bir başka sebep ise göçün sınırlandırılması ve "ülkenin kendi sınırlarını kontrol edebilmesi" imkanı idi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!