Son dakika: Endonezya'da düşen uçağın enkazına ulaşıldı

Güncelleme Tarihi:

Son dakika: Endonezyada düşen uçağın enkazına ulaşıldı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 29, 2018 05:50

Endonezya’da, içinde 181 yolcu ile 8 mürettebat bulunan ve kalkıştan kısa süre sonra denize düşen yolcu uçağının enkazına ulaşıldı. Kazanın ardından havayolunun CEO'su uçağın bir önceki uçuşunda teknik arıza yaşandığını açıkladı. Kurtarma ekipleri denizden yolculara ait olduğu düşünülen cansız bedenleri çıkarmaya başladı.

Haberin Devamı

Yetkililer, yerel saatle 06.20’de havalanan uçak ile 06.33'te radar bağlantısının kesildiğini belirtti. Ulusal Arama ve Kurtarma Kurumu (BASARNAS) Başkanı Muhammad Syaugi, başkent Cakarta’dan Sumatra Adası’ndaki Pangkal Pinang kentine gitmek üzere kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düşen 189 kişinin olduğu yolcu uçağının enkazının bulunduğunu açıkladı.

Bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten Syaugi, yolcuların akıbetine ilişkin ise bilgi vermedi. Endonezya Ulaştırma Bakanlığı da 181 yolcu arasında 2 bebek ve bir çocuk bulunduğunu, mürettebatın ise ikisi pilot 8 kişiden oluştuğunu bildirdi.

Öte yandan Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi Başkanı Soerjanto Tjahjono, Lion Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi JT 610 uçağının, şirketin bünyesine son kattığı yeni uçaklardan biri olduğunu aktardı.

Haberin Devamı

CEO: ÖNCEKİ UÇUŞTA TEKNİK ARIZA YAŞANDI

Lion Air'in CEO'su Edward Sirait gazetecilere, uçağın bir önceki Jakarta uçuşunda teknik bir arıza meydana geldiğini ancak arızanın prosedürlere göre çözüldüğünü açıkladı. Sitrait, havayolu şirketinin aynı tip uçaktan 11 tane daha sahip olduğunu ancak diğer uçaklarda böyle bir sorun yaşanmadığını ifade etti.

Lion Air'den yapılan bir başka açıklama da ise; uçakta bir İtalyan yolcunun yanı sıra bir de Hindistanlı pilot olduğu belirtildi.

YOLCULARIN CESETLERİNE ULAŞILIYOR

Kurtarma ekipleri denize çakılan JT610 sayılı uçakta bulunan yolculardan 6'sının cesedine ulaştı. Endonezyalı yetkililer uçaktaki yolcuların tümünün yaşamını yitirmiş olabileceğini açıkladı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!