Seçimin sürprizi Korsan Partisi

Güncelleme Tarihi:

Seçimin sürprizi Korsan Partisi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 08, 2009 12:34

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin bir galibi de İsveç'te internetten film ve müzik indirilmesinin yasaklanmasını protesto amacıyla kurulan Korsan Partisi oldu. Parti parlamentoya iki kişiyi sokmayı başardı.

Haberin Devamı

FOTOĞRAFLARLA KORSANLAR - GALERİ

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sürprizi İsveç'te kurulan Korsan Partisi oldu. İnternette film ve müzik indirimini yasaklayan ve istihbarat servislerine teröre karşı önlem adı altında telefon dinleme hakkı tanıyan yasaların kaldırılması için mücadele edeceğini açıklayan Korsan Partisi son kamuoyu yoklamasına göre seçmen desteğini yüzde 8'e çıkarmıştı.
Seçim sonuçlarına göre ise AP'ye İsveç'ten seçilecek 18 temsilciden ikisini Korsan Partisi kazandı.

ABD'NİN BAŞ BELASI

1 Ocak 2006 tarihinde İsveç’te ‘Korsan Partisi’ adlı bir web sitesi kuruldu (piratpartiet.se). Bu tarih korsan yazılım, film ve müzik paylaşımına ortam sağlayan sitelerin ABD mahkemeleri ve hukuk büroları tarafından bir bir kapatıldığı döneme denk geliyordu. Ancak bu konularda en çok başvurulan sitelerin başında yer alan The Pirate Bay (Korsan Limanı) sitesi bir türlü kapatılamıyordu. Çünkü siteye ev sahipliği yapan İsveç’teki yasalar bittorrent tabanlı paylaşımdaki merkez siteleri sorumlu tutmuyordu.

Haberin Devamı

TORRENT'LE DOĞDU

Bittorrent mantığında önce çekmek istediğiniz film, yazılım ya da benzeri dosyanın önce tohumunu (seed) çekiyorsunuz. Bu tohum dosyanın tamamına sahip olanların bilgilerini içeriyor. Çeken kişi sayısı arttıkça tohumun topladığı kişiler listesine ekleniyor. Tohum dosyasının kendisi hiçbir yasadışı bilgi içermediği için barındırılması ve dağıtılması da suç sayılmıyor. Bu yüzden The Pirate Bay yıllarca kendi ölçeğinde ayakta kalabilen tek Bittorrent sitesi oldu.

İNTERNET KAHRAMANLARI

ABD’nin öncülüğünde yürütülen sürek avı ve baskı sonucunda iki polis operasyonu düzenlenerek sitenin sunucularına el konuldu ancak herhangi bir suç unsuru bulunmadığı için yeniden açıldı. Kurucuları gözaltına alındı ancak ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı. Üstüne üstlük bu sayede bir internet kahramanı oldular.

POLİS ÜSTLERİNE GELDİKÇE ÜYESİ ARTTI

Bu hareketin yarattığı ivmeyle Korsan Partisi 2006 yılındaki İsveç genel seçimlerine girme kararı aldı. Kanunen gerekli ilk adım olan 500 imzayı toplamak için girdiği arayışta 36 saatte 4 bin 725 imza toplamayı başardı. 1 milyondan fazla dosya paylaşımcıya sahip İsveç’te partinin popülerleşmesini sağlayan esas olay The Pirate Bay sitesine yönelik bir eylemde internet hizmeti aldıkları firmayı polisin basması ve kendi yayınlarının da durdurulması oldu. Bu sayede üye sayısı bir anda 3 bin 611’e ulaştı.

Haberin Devamı

YEŞİLLERİ GERİDE BIRAKTILAR

Şu anda ulaştığı 10 bine yakın üyeyle Yeşiller Partisi’ni geride bırakan Korsan Partisi 2006 yılında girdiği seçimlerde de oyların yüzde 0,63’üne denk gelen 34 bin 918 oy almayı başarmıştı. Bu sonucun ardından dünyanın birçok ülkesinde benzerlerinin açılması partinin gücünü de artırdı.

Siyasi uzmanlar internet kullanımına paralel olarak artan telif hakları ihlallerinin bu siyasi görüşü sürekli güçlendireceğini iddia ediyor. İsveç seçimlerine doğru sol ve merkez görüşü paylaşan partilerin internet kullanımına dair politikalarını ve parti programlarını değiştirmesi de buna bağlanıyor.

"TELİF 5 YILDA SONA ERSİN"

Parti, var olan telif haklarını "absürt" olarak nitelendiriyor ve hak sahibinin ölümünden 70 yıl sonra değil, eserin oluşturulmasından 5 yıl sonra sona ermesi gerektiğini savunuyor.

Haberin Devamı

Var olan patent sisteminin ise firmaları kar odaklı hale getirip, insanlara gerçekten fayda sağlamalarını engellediğini öne süren parti, patent yasalarının değiştirilerek, başta tıbbi firmalar olmak üzere tüm şirketlerin insanlık için daha faydalı olacak konulardaki çalışmalarında maddi yardım alması ve çalışmaları en kısa sürede halka açmasını istiyorlar.

Kişisel gizlilik konusunun ise 11 Eylül saldırısından sonra ortadan kalktığını ve bireylerin kişisel gizlilik özgürlüğü haklarını geri alması gerektiğini savunuyorlar.

SOL PARTİ İSTEKLERİNİ MECLİSE TAŞIDI

Konunun topladığı ilginin farkına varan Vansterpartiet adlı sol görüşlü İsveçli parti korsan içerik kavramının değiştirilmesini; kişisel kullanım amaçlı telifli içeriğin kopyalanmasının serbest bırakılmasını talep eden bir değişiklik önergesini meclise sundu.

Haberin Devamı

Şu an resmi olarak Korsan Partisi İsveç, Avusturya ve Almanya’da hizmet veriyor. ABD, Fransa, Polonya ve Arjantin ayaklarıysa henüz yaygınlaşma safhasında. Hollanda, Şili, Brezilya, Kanada, İsviçre, Yeni Zelanda, Sırbistan, Romanya, İrlanda ve Peru

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!