Roma'da ABD-Rusya buluşması

Güncelleme Tarihi:

Romada ABD-Rusya buluşması
Oluşturulma Tarihi: Mart 06, 2014 21:45

Uluslararası Libya Konferansı'na katılmak üzere Roma'da bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Haberin Devamı

İlki, geçen yıl Paris'te yapılan Libya'ya destek amaçlı Uluslararası Bakanlar Konferansı, Ukrayna'daki gelişmelerin gölgesinde kaldı.

Roma'daki konferansa katılmak üzere Roma'da bulunan Kerry ve Lavrov'un görüşmesinin 40 dakika sürdüğü bildirildi.

ABD'li kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ikilinin Libya konferansı için bulundukları Roma'da son günlerde gündemin ilk sırasında yer alan Ukrayna konusunu ele aldıkları belirtildi.

Bakan Kerry'nin Rusların Ukraynalılarla diyalog içinde olmalarının önemine değindiği, iki bakanın görüşmede bunun ne şekilde gerçekleştirilebileceği hususunu ele aldıkları da ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanı'nın ayrıca uluslararası gözlemcilerin Kırım ve Doğu Ukrayna'da ilk elden tespit ve gözlemlerde bulunmalarına imkan verilmesinin önemini vurgu yaptığı aktarıldı.

Haberin Devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Moskova ile Washington arasında Ukrayna'daki durum üzerinde herhangi bir anlaşma yoktur" dedi.

Lavrov, Rusya'nın batılı partnerlerinin getirdiği "Ukrayna için temas grubu" önerisini net şekilde anlamak istediğini söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!