NATO filosu Libya açıklarında

Güncelleme Tarihi:

NATO filosu Libya açıklarında
Oluşturulma Tarihi: Mart 23, 2011 11:52

Bir NATO yetkilisi Libya’ya NATO'ya ait filoların Libya kıyılarında devriye turlarına başlayacağını açıkladı. Yetkili, bu hamlenin amacının Birleşmiş Milletler’in kararı doğrultusunda Libya’ya silah ambargosu uygulanması olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

 

 

Associated Press ajansının haberine göre adının açıklanmasını istemeyen diplomat, deniz devriye operasyonunun NATO’nun İtalya’nın Napoli şehrinde bulunan operasyonel merkezinden yürütüleceğini söyledi.

 

Deniz operasyonunun müttefiklerin dün üzerinde anlaştıkları plan doğrultusunda gerçekleştirilmesi bekleniyor. Operasyon kapsamında iki NATO deniz filosunun Akdeniz’de devriye görevi yapması öngörülüyor.

 

Filolar iki fırkateyn, altı mayın tarama gemisi ve bir tedarik gemisinden oluşuyor.

 

Haberin Devamı

Associated Press’e konuşan yetkili, birçok ülkenin savaş gemileriyle görev timine katkı yapacağını söyledi.

 

Türkiye’nin deniz operasyonuna katılımının ABD’nin Avrupa’daki güçlerinden sorumlu komutanı James Stavridis’in yarın yapacağı Ankara ziyareti sırasında değerlendirilmesi bekleniyor.

 

Türkiye’nin Libya açıklarında 2 firkateyni, Girit açıklarında da 6 değişik deniz unsuru bulunuyor.

 

NATO'NUN ROLÜ İÇİN FORMÜL BELİRLENDİ

NATO'nun Libya operasyonunda oynayacağı rolle ilgili yapı üzerinde de uzun görüşmelerin ardından dün uzlaşma sağlandı.

 

NATO'nun süreçteki rolünün hafifletilmesini isteyen Fransa ile NATO'nun uçuş yasağının uygulanmasında rol üstlenmesine karşı çıkan Türkiye'nin itirazlarının etrafından dolanan bir formül ortaya çıktı.

 

Plana göre, operasyonda NATO'nun askeri donanımı kullanılacak ancak siyasi kararlar Arap ülkelerini de içerecek şekilde uluslararası koalisyona üye ülkeler tarafından alınacak.

 

Haberin Devamı

Fransa hükümet sözcüsü François Baroin'ın bugün yaptığı açıklamada da NATO'nun Libya operasyonlarında "teknik rolü" oynayacağı belirtildi.

 

CLINTON: DEVİR BİRKAÇ GÜN İÇİNDE

ABD Dışişleri Bakanı Clinton dün akşam katıldığı bir televizyon programında, ABD’nin Libya operasyonunun komutasını birkaç gün içinde bir başka ülkeye devredebileceğini açıkladı.

 

Bakan Clinton, “Birkaç gün içinde bu iş halledilecek. Cumartesi mi yoksa bir başka gün mü olacağını komutanlarımızın yanı sıra müttefiklerimiz ve ortaklarımızın yapacağı değerlendirmeler belirleyecek” dedi.

 

Clinton, liderliği kimin üstleneceği konusundaki detayların henüz netleşmediğini ancak NATO’nun ön saflarda olacağını belirtti.  

 

Haberin Devamı

KADDAFİ'NİN ÇEVRESİNDEKİLER YARDIM İSTİYOR

Clinton, Libya lider Muammer Kaddafi’nin oğullarından birinin hava operasyonunda ölmüş olduğu haberlerinin kendisine de ulaştığını ancak doğruluğunu teyit etmek için “yeterli kanıt olmadığını” söyledi.

 

ABD Dışişleri Bakanı Kaddafi’nin yakın çevresindekilerinkrizi çözebilmek amacıyla dünyanın dört bir tarafında temasa geçtiklerini bildirdi.

 

"TARİHİN ÇÖPLÜĞÜ"

Clinton’ın bu açıklamalarından birkaç saat önce Kaddafi, başkent Trablus'taki evinden halka seslendi. Uluslararası koalisyon güçlerine meydan okuyan Kaddafi ülkesinin savaşa hazır olduğunu söyledi.

 

Libya lideri Batılıların sonunun “tarihin çöplüğü” olacağını ifade etti.

 

Haberin Devamı

Kaddafi, "İster uzun sürsün, ister kısa; savaşa hazırız, bu savaşı kazanacağız, kalabalık insan kitleleri en güçlü uçaksavardır" dedi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!