"Musul'da kalanların tamamı orada ölecek"

Güncelleme Tarihi:

Musulda kalanların tamamı orada ölecek
Oluşturulma Tarihi: Mart 13, 2017 09:01

Irak'ta güvenlik güçlerinin Musul operasyonu sürerken, ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Haberin Devamı

ABD'nin eski başkanı Barack Obama'dan sonra Trump'ın da DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi olarak görev yapan McGurk, Irak'ın başkenti Bağdat'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Musul'da kalan savaşçıların tamamı, orada ölecek. Çünkü kapana kısıldılar" ifadesini kullandı.

McGurk ayrıca, "DEAŞ, Irak'ta her gün yeniliyor. Irak güçleri, koalisyon güçlerinin desteğiyle 50 bin kilometrekare toprağı DEAŞ'tan geri aldı. Bu da DEAŞ'ın kontrol ettiği toprakların yüzde 65'ine tekabül ediyor" dedi.

Musul'un doğu yakasını Ocak sonunda tamamen ele geçiren Irak güçleri, 19 Şubat'tan itibaren kentin batı bölgelerinin DEAŞ'tan kurtarılması için operasyon başlatmıştı. Iraklı yetkililer de dün Musul’un batısının üçte birinin kontrol altına alındığını açıklamıştı.

Haberin Devamı

"AN MESELESİ"
Koalisyon güçlerinin Irak ordusu ve terörle mücadele gücünden 90 bin kişiyi eğittiğini dile getiren McGurk, "Koalisyon güçlerine ait uçaklarla yapılan saldırılarda DEAŞ'ın lider kadrosundan 180'ni öldürülürken, örgütün imdat yolları kesildi ve yabancı militanların akışı engellendi. DEAŞ, abluka altında bulunuyor ve yenilmesi an meselesi" şeklinde konuştu.

Irak'a desteğin ABD'nin milli güvenliğinin başlıca konularından olduğunu söyleyen McGurk, "Irak ile ilişkilerimiz sürdürülebilirdir" ifadelerini kullandı.

İBADİ ABD'YE GİDECEK
Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin ABD'ye giderek, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşeceği bilgisini veren McGurk, bunun "Tarihi ziyaret" olacağını kaydetti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'in Bağdat'a yaptığı ziyarete değinen McGurk, bunu "Çok iyi bir adım" olarak nitelendirerek, "Bundan daha önemlisi Irak Dışişleri Bakanlığı Vekilinin şu an Suudi Arabistan yolcusu olmasıdır. Biz, bu ziyareti teşvik ettik. Bundan sonra olumlu gelişmelerin yaşanmasını umuyoruz" dedi.

McGurk, dün Bağdat'a giderek, İbadi'nin yanı sıra Meclis Başkanı Selim el-Cuburi ve Savunma Bakanı İrfan Hiyali ile görüşmüştü.

YAKLAŞIK 100 BİN KİŞİ GÖÇ ETTİ
Öte yandan Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, kentin batı bölgelerinin DEAŞ'tan kurtarılması için operasyon başlatılmasından bu yana göç edenlerin sayısının 99 bin 852'ye ulaştığını duyurdu.

Haberin Devamı

Irak ordusunda görevli yüzbaşı Udey Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sivillerin çoğunun gıda ve ilaç sıkıntısı dolayısıyla evlerini terk ettiğini belirterek, "Terörle Mücadele Güçleri, sivillerden, kurtarılmış mahallelerdeki evlerinde kalmalarını istedi. Kendilerine gıda ve tıbbi yardım yapılacağı sözü verdi" dedi.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!