Mısır'daki Türklerin tahliyesi sürüyor

Güncelleme Tarihi:

Mısırdaki Türklerin tahliyesi sürüyor
Oluşturulma Tarihi: Ocak 31, 2011 10:11

Dışişleri Bakanlığı, Mısır'daki Türk vatandaşlarının Türk Hava Yolları (THY) uçaklarıyla tahliye edilmesi çalışmalarının sürdüğünü açıkladı.

Haberin Devamı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Mısır'da meydana gelen gelişmeler üzerine, bu ülkede bulunan vatandaşlarımızın tahliyesi, dün (30 Ocak) Bakanlığımızca yapılmış bulunan açıklamalar çerçevesinde sürdürülmektedir. Kahire Büyükelçiliğimiz ve İskenderiye Başkonsolosluğumuz yetkilileri,  THY personeli ile yakın işbirliği halinde,  vatandaşlarımızın tahliye işlemlerine havaalanlarında bizzat nezaret etmektedirler” denildi.
 
Açıklamada, “Öte yandan, gerek Bakanlığımıza, gerek Mısır'daki Temsilciliklerimize yapılan talep ve başvurular dikkate alınarak, Mısır'dan vatandaşlarını tahliyeyi öngören ülkeler ve bu ülkeden kendi imkanları ile ayrılmak isteyecek üçüncü ülke vatandaşları için İstanbul Atatürk Havalimanı'nda, Bakanlığımızın eşgüdümünde ilgili kurum ve kuruluşlarımızla gerekli hazırlıklara başlanmıştır. Bu çerçevede, vize kolaylıkları, ülkemizdeki diplomatik ve konsüler temsilcilik mensupları için havaalanına geçici giriş düzenlemeleri ve yolcu transit işlemleri için ilave kapasite yaratılması öngörülmektedir.

Haberin Devamı

Ayrıca THY Mısır'dan havayolu ile Türkiye'ye gelmek isteyen vatandaşlarımızın veya yabancı ülke vatandaşlarının taleplerinin değerlendirilmesi,  ek seferler düzenlenmesi ve Mısır'dan Türkiye'ye veya başka bir ülkeye charter seferleri planlanması için gerekli tedbirleri almıştır.

Ülkemizdeki diğer havayolu şirketlerinin de bugünden (31 Ocak)  itibaren gerek Türk vatandaşlarının, gerek yabancı ülke vatandaşlarının Mısır'dan ülkemize intikali için charter seferleri düzenleyeceği öğrenilmiştir.  Bu konuda Bakanlığımıza ilave bilgi ulaştığında kamuoyumuzla paylaşılacaktır” ifadesi yer aldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!