Mısır'daki Türkler tahliye edilmeyi bekliyor

Güncelleme Tarihi:

Mısırdaki Türkler tahliye edilmeyi bekliyor
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2011 22:52

Mısır'daki olaylardan kaçmak isteyen ve aralarında Türklerin de bulunduğu çok sayıda yabancı Kahire havaalanında tahliye edilmeyi bekliyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Şu ana kadar bize ulaşmış herhangi vatandaşımıza yönelik bir şiddet yok” dedi

Haberin Devamı

GÖSTERİCİLER HÜSNÜ MÜBAREK'İN PARTİ BİNASINI YAKTI / WEB TV

POLİS BARADEY'E DE MÜDAHALE ETTİ / FOTO GALERİ

ANKARA'DA MISIR HALKINA DESTEK EYLEMİ       

İSTANBUL'DA MISIR GÖSTERİSİ

Kahire havaalanındaki Türk Hava Yolları (THY) yetkililerinden alınan bilgiye göre, aralarında olaylar nedeniyle bu ülkede mahsur kalan turist grubunun da bulunduğu Türkler, bu akşam yapılacak tarifeli THY seferiyle Türkiye'ye gönderilecek.

THY yetkilileri, havaalanında bekleyen diğer Türklerin yarın yapılacak seferlerle Türkiye'ye gönderileceğini belirtti.

Öte yandan Selahattin Eyyubi adlı Türk okuluyla Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki görevlilerin güvenli yerlerde olduğu bildirildi.

Haberin Devamı

MISIR HAVAYOLLARI UÇUŞLARA ARA VERDİ

Mısır havayolları EgyptAir, başkent Kahire'den yapılan uçuşları, 12 saatliğine durdurduğunu açıkladı. Firma açıklamasında, yurtdışından gelen uçaklarının iniş yapacağını ancak kalkışların yarın sabah 09.00'da başlayacağını belirtti. Bu ertelemenin, gece sokağa çıkma yasağıyla bağlantılı olabileceği bildirildi.

Öte yandan, Kahire havaalanı yetkilileri, bir dizi yabancı uçak firmasının Kahire'ye uçuşlarını durdurduğunu belirtti.

DAVUTOĞLU: GELİŞMELERİ TAKİP EDİYORUZ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır'daki gelişmelerin yakından takip edildiğini belirterek, “Son bir saat içinde Mısır büyükelçimizle telefonla iki kez görüştüm. Şu ana kadar bize ulaşmış herhangi vatandaşımıza yönelik bir şiddet yok. Veya herhangi vatandaşımızın içinde olduğu bir şiddet olayı yok” dedi.

Bakan Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Mısır'daki gelişmelerin çok yakından takip edildiğini, son bir saat içinde Türkiye'nin Mısır Büyükelçisiyle telefonla iki kez görüştüğünü söyledi. “Mısır halkı kardeş kabul ettiğimiz bir halk” diyen Bakan Davutoğlu, bugünkü olaylarda ölü ve çok sayıda yaralıların olmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Haberin Devamı

Bakan Davutoğlu, dost ve kardeş Mısır halkının bu tür acılar yaşamasını arzu etmediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bu açıdan bu acıları paylaşıyoruz. Tarafların şiddetten kaçınması gerektiğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Toplumların talepleri olur, bunlar dile getirilir. Türkiye'nin ülkelerin içişlerine karışmama ilkesi vardır. Bu talepler gündeme getirildiğinde, bunların bu çerçevede o ülkeler tarafından, oradaki yönetimler tarafından doğru alınması icap eder. Şiddetten uzak durulması, özellikle kitlelere karşı şiddetin doğuracağı acı sonuçları geçmişte hep beraber yaşadık. Ben bu sancılı süreçten Mısır halkının daha güçlenmiş olarak çıkacağını ümit ediyorum. Hayatını kaybedenlere baş sağlığı diliyorum”

Haberin Devamı

Mısır'daki gelişmeleri Türk vatandaşları açısından da yakından takip ettiklerini vurgulayan Bakan Davutoğlu, THY Yönetim Kurulu Başkanı ile de görüştüğünü bildirdi.

Büyükelçiliğin, Türk vatandaşlarıyla bulundukları konumlarda irtibatlarını sürdürmeye çaba sarf ettiğini anlatan Bakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vatandaşlarımızın sükunet içinde kendine risk oluşturabilecekleri alanların dışında emniyet içinde olmalarını tavsiye ederiz. Şu ana kadara bize ulaşmış herhangi bir vatandaşımıza yönelik bir şiddet veya bize ulaşmış bir bilgi yok. Veya vatandaşımızın içinde olduğu bir şiddet olayı yok. Ümit ederiz, dediğim gibi dost ve kardeş Mısır halkının selametini sağlayacak bir süreç içinde olaylar gelişir. Vatandaşlarımızın sükunet içinde olmalarını tavsiye ediyorum.

Haberin Devamı

Havaalanlarında bekleyen vatandaşlarımız var ise onu tetkik ediyoruz. Onlarla ilgili THY yöneticileriyle görüştüm. Onların Türkiye'ye intikali düşünülebilir. Ancak Mısır çok büyük bir ülke, çok değişik noktalarda vatandaşlarımızın mevcudiyeti söz konusu olabilir. Herkesin mümkün olduğu kadar olayları teenni ile takip etmesini ve Büyükelçiliğimizle irtibatlarını koparmamasını tavsiye ederiz. Bu yönde gerekli talimatlar Büyükelçiliğe verildi.”

"KALABALIK YERLERDEN UZAK DURUN" ÇAĞRISI

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, Mısır'da yaşayan Türk vatandaşlarının soğukkanlılıklarını muhafaza etmelerini ve kalabalık yerler ile gösterilerden uzak durmalarını istedi.

Haberin Devamı

Mısır'da yaşayan Türklere yönelik bir açıklama yapan Botsalı, bu ülkede yaşanan olayları çok yakından izlediklerini, gelişmelerin Bakanlığa aktarıldığını, Mısır'daki gelişmelerle ilgili genel değerlendirme ve açıklamaları, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın veya sözcüsünün yapacağını bildirdi.

Mısır'da yaşayan Türklerin soğukkanlılıklarını muhafaza etmelerini isteyen Büyükelçi Botsalı, "Vatandaşlarımız kalabalık yerlerden ve gösterilerden uzak dursunlar, metanetlerini korusunlar" dedi.

Botsalı, Mısır'daki cep telefonu şebekesinin ve internet ağının şu anda kapalı olduğunu da hatırlatarak, büyükelçiliğin vatandaşlara duyurularını Türkiye'deki televizyonlar aracılığıyla yapacağını belirti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!