Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum... İsrail basını Türkiye'nin hamlesini yazdı! Netanyahu Hamas kararını dünyaya duyurdu

Güncelleme Tarihi:

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum... İsrail basını Türkiyenin hamlesini yazdı Netanyahu Hamas kararını dünyaya duyurdu
Oluşturulma Tarihi: Ocak 22, 2024 14:21

İsrail ablukasındaki Gazze'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... İsrail basını Türkiye'nin Tel Aviv'e ekonomik yaptırıma hazırlandığını yazdı. Bu adımı 'stratejik hamle' olarak nitelendiren Jerusalem Post, 'Yaptırımlar arasında İsrail'in Türkiye'nin ihracat ülkeleri listesinden çıkarılması da yer alıyor' dedi. İsrail başbakanı Netanyahu Hamas kararını dünyaya duyururken İran'dan ültimatom gibi bir açıklama geldi.

Haberin Devamı

İsrail - Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri...

Filistinliler, Han Yunus’ta elleriyle mezar kazıyor

Filistinli yetkililer, İsrail’in saldırılarında ölen sivillerin cansız bedenlerinin Nasır Hastanesi’ne getirildiğini açıkladı. İsrail tanklarının hastane çevresini kuşatması nedeniyle mezarlıklara ulaşamayan Filistinliler, hastane bahçesine toplu mezar kazmaya başladı. Filistinlilerin bir kısmı elleriyle mezar yeri açarken, bir kısmı da kürekle mezar kazdı.

Netanyahu: 'Hamas'ın gerçek bir teklifi yok'

7 Ekim'de rehin alınan esirlerin aileleri ile bir araya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu kendine yöneltilen eleştirilere cevap verdi ve "Hamas'ın gerçek bir teklifi yok. Söylenenler doğru değil. Bunu elimden geldiğince açık bir şekilde ifade ediyorum çünkü sizlere acı veren pek çok yanlış açıklama yapıldı." ifadelerini kullandı.

AB: İsrail'in Hamas'ı yok etme planı işe yaramıyor, barış görüşmeleri gerekiyor

Netanyahu'nun iki devletli çözüme karşı çıkmasına rağmen dünyadan bu plana destek artarak devam ediyor. Yurtiçinde hükümet krizi ve protestolar ile karşı karşıya kalan Netanyahu, AB'den gelen son çıkış ile bir cephede daha darbe aldı.


AB dış politika sorumlusu Josep Borrell yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki Hamas'ı yok etme planının işe yaramadığını ve İsrail'in muhalefetine rağmen Avrupa Birliği'nin "iki devletli çözüm" yaratma çabalarını sürdürmesi gerektiğini söyledi.


Borrel 'İsrail'in Hamas'ı yok etme planı işe yaramıyor, barış görüşmeleri gerekiyor' dedi.


Almanya'dan 'iki devletli' çözüm vurgusu


Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da AB dışişleri bakanları toplantısına gitmeden önce, İsrailliler ile Filistinliler arasında barışın tesis edilmesini sağlayacak iki devletli çözümün mevcut çatışmanın 'tek çözümü' olduğunu söyledi.


Netanyahu, geçtiğimiz günlerde bir Filistin devletinin kurulmasına karşı olduğunu bir kez daha yinelemiş, bu açıklamadan kısa süre önce ABD Başkanı Joe Biden, telefonda konuştuğu Netanyahu’nun iki devletli çözümü kabul edebileceğini söylemişti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: Can kaybı 25 bin 295'e
Gazzedeki Sağlık Bakanlığı: Can kaybı 25 bin 295e

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun düzenlediği saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 190 artarak 25 bin 295'e, yaralı sayısı 63 bine yükseldiğini açıkladı.


Gallant, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki esirlere yaklaştığını iddia etti
Gallant, İsrailin Gazzenin güneyindeki esirlere yaklaştığını iddia etti

İsrail Savaş Kabinesi Bakanı Yoav Gallant, Gazze'de tutulan esirlerin ailelerinin temsilcilerine, ordunun askeri operasyonlarla onları serbest bırakmaya yaklaştığını söyledi.


Gallant 'Han Yunus'taki operasyonlar yüksek bir seviyede ve Hamas'ın en hassas noktalarına bizi savaşın iki hedefine yaklaştırdığına dair erken işaretler var' dedi.


Gallant'ın bahsettiği iki hedef 'Hamas'ı yok etmek' ve şeritte bulunan yaklaşık 130 esire ulaşmak.

NYT: Üst düzey ABD'li yetkili rehine anlaşması için Mısır'a geldi

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times Beyaz Saray'ın rehine anlaşması için bir kez daha devrede olduğunu yazdı. Söz konusu habere göre, ABD başkanı Joe Biden'ın Orta Doğu koordinatörü Brett McGurk, Kahire'ye giderek Mısır Genel İstihbarat Teşkilatı şefi Abbas Kamel ile görüşmeye hazırlanıyor.


İkili, İsrail ile Hamas arasında çatışmalara ara verilmesi karşılığında rehinelerin serbest bırakılması yönünde olası bir anlaşmayı görüşecek.


McGurk ayrıca Katar başbakanı Muhammed bin Abdulrahman bin Jassim al-Thani ile görüşmek üzere Doha'ya gidecek.

 

İran: Hata yaparsanız füzelerimizi İsrail'e doğrulturuz

İran Meclis Başkanı Muhammed Bagher Galibaf'tan ültimatom gibi bir açıklama geldi. Galibaf 'Eğer bir hata yaparsanız İslam Devrim Muhafızları Ordusu, İsrail'e nişan almak için füzelerinin açısını değiştirecek' dedi.

İsrail basını: Türkiye Tel Aviv'e ekonomik yaptırıma hazırlanıyor

İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesi Türkiye'nin Tel Aviv'e ekonomik yaptırıma hazırlandığını yazdı.


Haberde 'Yaptırımlar arasında İsrail'in Türkiye'nin ihracat ülkeleri listesinden çıkarılması da yer alıyor' denildi.


Bu adımı 'stratejik hamle' olarak nitelendiren gazete 'Bu ekonomik karar, Erdoğan'ın Hamas'a açık destek ve İsrail'in savaş suçları suçlamalarıyla birlikte İsrail karşıtı güçlü söyleminin ardından geldi' dedi.


Söz konusu haberde 'Bu karar, Türkiye'nin ticareti desteklemeyi bırakacağı ve İsrail ile faaliyet gösteren işletmelere verdiği desteği geri çekeceği anlamına geliyor. Ayrıca Türk işletme sahiplerine İsrail ile ticaret yapmayı tercih etmeleri halinde devlet yardımı sağlanmayacağına dair açık bir mesaj da veriliyor' ifadelerine yer verildi.

Netanyahu: Hamas'ın rehine anlaşması yönündeki 'açık' taleplerini reddediyoruz
Netanyahu: Hamasın rehine anlaşması yönündeki açık taleplerini reddediyoruz

İsrail başbakanı Netanyahu Pazar gecesi yaptığı açıklamada, İsrail'in, Hamas'ın Gazze'de kalan rehinelerin serbest bırakılması karşılığında IDF'nin Gazze'deki askeri harekâtına son vermesi yönündeki talebini "tamamen" reddettiğini söyledi.


Netanyahu, "Mücadeleyi tüm cephelerde ve tüm sektörlerde sürdürüyoruz" dedi.


İsrail'in esirleri geri getirmek için çalışmaya devam edeceğini belirten Netanyahu, "Bunu kabul etseydik askerlerimiz boşuna ölmüş olurdu" dedi.

IDF: Lübnan'dan ateşlenen 3 füze İsrail'in kuzeyindeki açık alanlara düştü

İsrail Savunma Kuvvetleri, bu gece Güney Lübnan'dan ateşlenen üç füzenin, İsrail'in kuzeyindeki Celile bölgesine yakın birkaç yüz kişilik bir topluluk olan Shomera'nın moshav yakınındaki açık, ıssız alanlara düştüğünü söyledi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!