Korkunç iddia: Bebekler kök hücre için öldürüldü

Güncelleme Tarihi:

Korkunç iddia: Bebekler kök hücre için öldürüldü
Oluşturulma Tarihi: Aralık 13, 2006 10:51

Ukrayna'da, sağlıklı doğmuş bebeklerin uluslararası kök hücre tacirlerine satılmak üzere öldürülmüş olabileceği iddia edildi.

Haberin Devamı

BBC'nin haberinde, minicik bedenler üzerinde yapılan incelemeyi gösteren video kayıtlarının, ciddi kuşku yarattığı belirtildi.

Dünyanın "kök hücre başkenti" haline gelen Ukrayna'da kürtajla alınmış ceninlerden çıkarılan kök hücrelerin ticaretinin yapıldığı biliniyor.

Ancak şimdi, sağlıklı doğmuş bebeklerden de ticari amaçlı kök hücre alındığı şüphesi ortalığı kasıp kavuruyor.
BBC'nin Ukrayna'daki Karkiv şehrinde konuştuğu bazı anneler, doğumevi görevlilerine vermek üzere bebek dünyaya getirdiklerini anlattılar.

Ukrayna'da yetkililer, bazı iddialar üzerine 2003'te bir kadın doğum hastanesinin kullandığı mezarlıktan 30 kadar cenin ve yeni doğmuş bebeğin çıkarılarak incelenmesini kabul etmişti.

İnceleme sırasında görüntü alan bir kişinin, bu kayıtları BBC ve Avrupa Konseyi'ne verdiği belirtildi. Video kaseti izleyen bir İngiliz adli tıp uzmanı, kasette bebeklerin organlarının parçalara ayrılmış olduğunu gördüğünde büyük endişeye kapıldığını, çünkü bu bebeklere otopsi yapıldığı düşünülse bile, bunun normal bir otopsi uygulamasına benzemediğini söyledi.

Haberin Devamı

Bebeklerin böylesine parçalanmasının nedeninin kemik iliğinden kök hücre alınması olabileceği belirtildi.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!