İstanbul'da Mısır protestosu

Güncelleme Tarihi:

İstanbulda Mısır protestosu
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2011 16:11

Mısır'daki mevcut yönetim, bu ülkenin İstanbul Başkonsolosluğu önü ile Fatih Camisi avlusunda düzenlenen gösterilerle protesto edildi.

Haberin Devamı

GÖSTERİLERDEN KARELER

Mısır'ın 4. Levent'teki Mısır Konsolosluğu önünde toplanan “Devrimci Sosyalist İşçi Partisi” üyesi grup, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve mevcut ülke yöneticileri aleyhine sloganların yazılı olduğu pankartlar açarak, sloganlar attı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, Tunus'taki yönetim değişikliğinin isyan dalgasına dönüştüğü savunularak, “Yoksulların ayaklanması, ortadoğu diktatörlerine, şeyhlerine ve krallarına korku salıyor. Ayaklanmanın şimdiki adresi Mısır. 30 yıldır halka kan kusturan Mısır'daki Mübarek diktatörlüğü sarsılıyor.

Halk demokrasi, özgürlük, insanca bir yaşam istiyor. Diktatör Mübarek, şimdi korkuyor. Korktuğu için de karar anını geciktirmeye çalışıyor. Halka saldırıyor” denildi.

Bu arada, Fatih Camisi'nde kıldıkları cuma namazından çıkan Özgür-Der, Mustazaf-Der ve Mazlum-Der üyesi grup da avluda toplanarak, Hüsnü Mübarek aleyhine pankartlar açarak, sloganlar attı.

Haberin Devamı

Grup adına bir açıklama yapan gazeteci-yazar Abdurrahman Dilpak, Türkiye'nin, Tunus ve Mısır'daki olaylara sessiz kalmamasını isteyerek, “Tunus ve Mısır'da başlayan gösteriler tsunami etkisi yaratacaktır. Baskı altında yaşayan Müslüman kardeşlerimiz yaşananlara tepki gösterecektir” dedi.

Türkiye'nin yaşanan olaylar karşısında Tunus ve Mısır'la yakın temaslar kurması gerektiğini belirten Dilipak, şunları kaydetti:

“Kardeş iki ülkenin dostluk parlamentosu gelişmeleri yerinde incelemelidir. Türkiye'den gönderilecek bir heyetin Mısır ve Tunus halkıyla dost olduğunu söylemesi gerekiyor. Hükümetin ve dışişlerinin bu süreçte aktif rol alması gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı sadece Türkler'in can ve mal güvenliğini değil, oradaki halkla da ilgilenmesi gerekiyor. Bugün Mısır'daki iktidar, Türkiye'deki Ergenekon ve derin devletin kurgulanmış biçimidir.”

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da Mısır'daki durumun sindirme, şiddet, yolsuzluk ve ABD diktası olduğunu belirterek, “Bugün bütün dünyanın gözü Mısır ve Tunus'ta. Rejimin sarsılmasını hamd ederek izliyoruz. Biz de kardeşlerimizle dayanışma içinde olduğumuzu gösteriyoruz” dedi.

Haberin Devamı

Slogan atarak ve tekbirler getirerek bir süre eylemlerini sürdüren grup, daha sonra olaysız dağıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!